2018.10.04. Pelistir

                Witam :-)
   Hotel Molika leży na wysokości 1450m npm w górach Baba . Jest to najbardziej wysunięte na południe Macedonii pasmo górskie którego część leży też po stronie greckiej. Większość obszaru gór Baba zajmuje najstarszy park narodowy w Macedonii , powstały w 1948r Park Narodowy Pelister. Ten drugi co do wielkości (po Parku Narodowym Mawrowo) macedoński park nazwę swą zawdzięcza najwyższemu szczytowi tych gór , mierzącemu 2601m npm Pelisterowi. Jak mówi legenda nazwa Pelister w języku greckim znaczy gołąb a taki właśnie kształt ma z jednej strony najwyższa góra parku. Obszar parku jest jednym z najlepiej zagospodarowanych miejsc turystycznych Macedonii. My tego dnia wybraliśmy się na zdobycie najwyższego szczytu gór Baba. Najpierw lasem do polanki na której obok górnej stacji wyciągu narciarskiego stoją ruiny spalonego schroniska Kopanki. Obok pomnik poświęcony pierwszemu macedońskiemu zdobywcy Mount Everest . Dimitar Iljewski - Murato swój sukces przypłacił życiem schodząc z najwyższej góry świata. Szlak prowadzi dalej lasem do żródeł Magarovskiej Reki skąd czmychnąłem samotnie do oddalonego prawie półtora kilometra Jorgov Kamenia skąd piękne widoki na dolinę Crvenej Reki. Widać też charakterystyczne dla gór Baba kamienne rzeki czyli skalne osuwiska nagromadzone w górskich żlebach. Powrót do żródła tym samym szlakiem gdzie zaczął się dosyć stromy odcinek z ciekawymi tabliczkami oznaczającymi jakoby ,,skalisty szlak,, (rocky trail)  Okazało się to szybko prawdą po wyjściu na grzbiet którym szlak prowadził na Pelister. Odtąd cały czas po wielkim rumowisku skalnym zalegającym cały grzbiet. Miejscami po ogromnych głazach z ubezpieczeniami w postaci stalowych linek obok których oczywiście można w suchy dzień spokojnie przejść. Na całym grzbiecie widać ślady kamiennych okopów i umocnień z czasów I wojny światowej. W 1918r toczyły się tu zacięte walki pomiędzy oddziałami aliantów tworzonymi z Francuzów, Brytyjczyków i Serbów a wojskami bułgarskimi. Oprócz śladów umocnień pozostały po nich w górach drogi zaopatrzeniowe wykorzystywane do dzisiaj. Szczyt Pelisteru wieńczy spora stacja przekażnikowa. Oczywiście ze szczytu piękna panorama obejmująca też wczorajsze Magaro i całe góry Galiczica oraz Jezioro Prespa. Stoi tu też drugi pomnik poświęcony macedońskiemu alpiniście Dimitrowi Iljewskiemu - Magaro który jako pierwszy zatknął macedońską flagę na Mount Evereście 10 maja 1989r Co roku w rocznicę jego śmierci pod pomnik na Pelisterze odbywają się marsze poświęcone jego pamięci. Wzdłuż linii kamiennych umocnień jeszcze kilkaset metrów do kulminacji i z powrotem na Palister skąd grupa powoli już schodziła. Do hotelu wróciliśmy łatwiejszym szlakiem przez dolinę Pali Snopje.
  Hotel Molika 1450m npm - schr Kopanki 1622m npm - Jorgov Kamen 1744m npm - Izvidnica 1936m npm - Stiv 2468m npm - Ilinden 2542m npm - PELISTER 2601m npm - ? 2548m npm - Pelister  2601m npm - dolina Pali Snopje - Hotel Molika 1450m npm
 Najdłuższa górska trasa tej wycieczki wyniosła 25,5km i 1515m podejścia. Straszona w przewodnikach ,,skalna droga,, okazała się łatwą i piękną widokowo wędrówką :-)
    Pozdrawiam serdecznie :-)
      Łazior Świętokrzyski

Galeria: