2019.05.04. Wysoki Wierch

               Witam :-)
   Niestety drugi dzień zaczął się planowym załamaniem pogody. Część uczestników wycieczki została w Sławsku a pozostali pojechali do Różanki Wyżnej. Stąd zaczęliśmy się wspinać na następną połoninę . Niestety przed wejściem na grzbiet dorwał nas deszcz więc postanowiliśmy go przeczekać w barze na szczycie Zworca. Na jego zboczu znajduje się stok narciarski a można nań dostać się też wyciągiem krzesełkowym. Okolice Sławska są jednym z największych ośrodków sportów zimowych na Ukrainie. Przeczekawszy ulewę pełni wiary ruszyliśmy dalej. Niedaleko stąd do Wysokiego Wierchu który zwany był też Doboszanką. A to za sprawą sławnego karpackiego opryszka Oleksa Dobosza który bywał w tych stronach. Połonina Wysokiego Wierchu i Czarnej Repy należąca do najpiękniejszych w Bieszczadach Wschodnich niestety nie pokazała nam swoich uroków. Idąc prawie cały czas w chmurach zdobywamy Wysoki Wierch ale na  dalszym Hnyliszcze decydujemy się schodzić na dół. Przegraliśmy niestety z deszczem , widocznie Czarna Repa która była dzisiejszym celem tym razem nie dla nas :-)  W Różance Wyżnej stoi jedna z najpiękniejszych drewnianych cerkwi na Bojkowszczyżnie , pochodząca z 1804r cerkiew pw. Świętego Ducha. Obok równie cenna drewniana dzwonnica z 1874r  W położonej trzy kilometry dalej Różance Niżnej znajduje się duża drewniana cerkiew z 1909r pw. Objawienia Pańskiego i pochodząca z początku XIXw drewniana dzwonnica. Niedaleko cerkwi stoi pomnik UPA a trochę dalej cmentarzyk żołnierzy spod znaku tryzuba. W latach 1944- 1949 okolice tych obu wsi były matecznikiem sotni UPA  Schroniły się tu znaczne ich siły a oni sami nazywali ten teren ,,republiką różankowską,,  W tym czasie doszło tu też do kilku bitew z oddziałami radzieckimi.
  Różanka Wyżna 710m npm - Zworec 1211m npm - Wysoki Wierch 1242m npm - Jalina 1171m npm - Hnyliszcze 1215m npm - Różanka Wyżna 705m npm
  Tym razem tylko 12,86km i 676m przewyższenia. No niestety ze względu na padający deszcz zrobiliśmy tylko połowę trasy. Ale może następnym razem i na Czarną Repę , położoną w paśmie granicznym też wejdziemy :-)  Drugi dzień wycieczki i mamy na rozkładzie już drugi Wysoki Wierch :-) 
      Pozdrawiam ulewnie :-)
       Łazior Świętokrzyski

Galeria: