2019.08.15. Lutańska Holica

                   Witam :-)
     Co by nie zapomnieć o ukraińskich połoninach znów wybraliśmy się tam małą grupą z Kielc wraz z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim Oddział Beskid im. prof. Feliksa Rapfa w Nowym Sączu. Po małych zawirowaniach związanych z transportem dotarliśmy w dwa wozy do Nowego Sącza skąd kompletnie załadowanym Michałowym autokarem udaliśmy się na Zakarpacie do wsi Łumszory. Ta nieduża zagubiona w górach wieś położona jest pośród lasów pasma Połoniny Równej na końcu niezłej w sumie drogi. Za nią już są tylko góry i tam właśnie od razu po przyjeżdzie się udaliśmy. Najpierw wzdłuż potoku Turiczka na którym w kilku miejscach nieduże wodospady i widoczne jeszcze ślady po wąskotorówce. Leśną drogą wychodzimy na przełęcz skąd już bardziej pod górę wchodzimy na jeden z najwyższych szczytów Połoniny Równej. Mierząca 1375m npm góra Lutańska Holica znajduje się w środkowej części pasma Połoniny Równej. Wyższe są tu tylko Równa (1480m npm) , Wysoki Wierch (1413m npm) i Ostra Hora (1405m npm) Grzbietem góry ciągnie się około pięciokilometrowa połonina przecięta drogą jak to często w ukraińskich górach bywa. Lutańska Holica jest świetnym punktem widokowym na polskie Bieszczady i pozostałe szczyty Połoniny Równej. Schodzimy popularną wśród nowosądeczan formą turystyki , na krechę :-)  Poza szlakiem , ścieżkami i leśnymi drogami - najlepiej w gęste zarośla co by trochę sponiewierało :-) Ale żeby z Luciańskiej Holicy wejść na Malą Holicę inaczej się nie dało. Przekraczamy potok Bystrzyca skąd część uczestników wycieczki wraca do Łumszor. A reszta znów radośnie na krechę zdobywa mierzącą 1184m npm Małą Holicę. Jeszcze w okresie międzywojennym XXw grzbietem ciągnęła się  około dwukilometrowa połonina z której teraz została połowa. Dalej już wyrażnymi ścieżkami schodzimy do Łumszor odwiedzając obowiązkowo zamknięty/otwarty magazin. Ale czemu tam tak drogo ? Jeszcze kilometr przez wieś i meldujemy się w niezłej bazie ze skromnym posiłkiem.
  Łumszory 450m npm - potok Turiczka - przełęcz 886m npm - Lutańska Holica 1375m npm - potok Bystrzyca 800m npm - Mała Holica 1184m npm - Łumszory 450m npm
Tak na pierwszy dzień wędrówki 26,7km i 1380m podejścia. W ten sposób prawie równo po roku znów byłem na Lutańskiej Holicy.  Ale za to na Małej Holicy stanąłem po raz pierwszy w życiu :-)

      Pozdrawiam serdecznie :-)
                 Kу добру
                Dla Miecia
         Łazior Świętokrzyski

Galeria: