2019.12.30. North Yorkshire - Embsay Moor

                   Witam :-)
    Ostatnie dni , ostatnie promienie słońca i ostatnia tegoroczna wycieczka. Pogoda nie była zbyt łaskawa w tym roku dla piechurów w UK , dużo deszczu nie sprzyjało górskim wędrówkom. Ale w ten przedostatni dzień grudnia prognozy były bardzo obiecujące więc skorzystałem z okazji i wybrałem się odwiedzić piękne angielskie wrzosowiska. Tym razem wybór padł na Skipton , piętnastotysięczne miasto w hrabstwie North Yorkshire. Byłem tu już parę razy wcześniej zaczynając lub kończąc jakąś wycieczkę. Najbardziej znaną budowlą miasta jest powstały w 1090r Skipton Castle. Zamek został zbudowany przez właściciela wielu majątków opactwa Bolton , Roberta de Romille. Nawet miałem teraz w planach zwiedzić ten obiekt ale niestety dzień okazał się zbyt krótki. Rankiem był jeszcze zamknięty a jak wracałem to już zamykali , może więc następnym razem :-) Zwiedziłem za to położony obok zamku pochodzący z około 1300r Holy Trinity Church. Ten gotycki Kościół św. Trójcy był kilka razy uszkadzany podczas wojen i przez pioruny. Ostatni piorun w 1925r wywołał pożar w następstwie czego spłonął dach świątyni. W środku jego wystrój różni się od naszych kościołów , no cóż co kraj to obyczaj :-)  Ze Skipton udałem się na położone na północ od miasta wrzosowiska Embsay Moor. Na zachodniej skarpie , na wzgórzu Cracoe Fell znajduje się obelisk poświecony miejscowym mężczyznom poległym w pierwszej wojnie światowej. Tego typu pomniki można spotkać w  wielu zakątkach Wielkiej Brytanii. Często niestety dołączane są kolejne nazwiska poległych w czasie II wojny światowej. Cracoe War Memorial jest jednocześnie wspaniałym punktem orientacyjnym widocznym w promieniu wielu kilometrów. Niedaleko od Cracoe Fell znajduje się  następna atrakcja w postaci kamiennego krzyża na Rylstone Fell. Pierwotnie w tym miejscu został postawiony w 1783r drewniany krzyż dla uczczenia ,,pokoju paryskiego,, kończącego amerykańską wojnę o niepodległość. Obecny kamienny został wzniesiony w 1995r. Do Skipton wróciłem już taką trochę ,,dziką ścieżką,, przez zarośnięte wzniesienie Crookrise Crag i zbiornik wodny Embsay Reservoir.
   Skipton 100m npm - Embsay 155m npm - Eastby 195m npm - Halton Moor 307m npm - Embsay Moor 435m npm - Cracoe Fell 489m npm - Rylstone Fell 413m npm - Crookrise Crag 415m npm - Embsay Reservoir 215m npm - Embsay 155m npm - Skipton 100m npm
Ostatnia tegoroczna wycieczka , 31km i 829m przewyższenia. Pogoda piękną miała być a mimo to na koniec już w Skipton mnie orzeżwiła lekką bryzą :-) Trochę w 2019r pochodziłem tu i tam i tylko namiotów ani z Polski ani z Anglii ani razu nawet nie rozłożyłem. Dawno mi się nie przytrafił taki rok bez wyprawy namiotowej a wszystko przez tegoroczna aurę w Wielkiej Brytanii. Pomimo kilku planów nigdzie tam nie powędrowalem. Ale może w 2020r będzie lepiej , wszak jeden dzień dłuższy to może i namiot wyciągnę :-) Nad czym usilnie już pracuję :-)
    Pozdrawiam serdecznie :-)
       Łazior Świętokrzyski

Galeria: