Isle of Skye - 3 - Quiraing

                    Witam :-)
     Z kilkuset szkockich wysp ISLE OF SKYE jest najbardziej znaną. An t-Eilean Sgitheanach  lub Eilean a' Cheo (czyli Wyspa Mgieł) zwana w starym szkockim języku galeickim , lub Isle of Skye albo po prostu Skye. Wszystkie drogowskazy na wyspie są po angielsku i gaelicku. Jest drugą co do wielkości wyspą w Szkocji , leży w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych w północno-zachodniej części Szkocji. Jej linia brzegowa jest silnie rozczłonkowana , a widziana z lotu ptaka przypomina swoim kształtem homara lub rozgwiazdę. Składa się z kilku półwyspów , z górzystą północą i wschodnim południem oraz bardziej spokojną częścią zachodnią. Dzięki swoim malowniczym górzystym krajobrazom jest uznawana za jeden z najpiękniejszych zakątków w całej Szkocji. Jest idealnym miejscem dla górskich wędrówek i rajem dla wspinaczy. Ślady człowieka na wyspie pochodzą sprzed 9tys lat. O Skye wiedzieli też starożytni Rzymianie umieszczając ją na swoich mapach pod nazwą Scetis. Była często nawiedzana przez Wikingów a póżniej była polem walki dwóch klanów MacLeod i MacDonald. XVIII-wieczne powstania Jakobitów doprowadziły do zerwania na jakiś czas systemu klanów. Od 1995r Skye ma połączenie ze stałym lądem dzięki oddaniu mostu Skye Bridge. Przez pierwsze 10 lat użytkowania był to najdroższy most w Europie gdyż za przejazd trzeba było płacić jak za przeprawę promową. Na Skye znajduje się  jedna z najbardziej znanych w świecie gorzelni , działająca od 1830r Destylarnia Talisker. Whisky z Talisker jest jednym ze składników popularnego  na całym świecie ,,Jasia Wędrowniczka,, czyli Johnie Walker'a :-) No i można się zapoznać ze słynnymi highland cattle , czyli długowłosymi szkockimi krowami ;-)
  Rankiem ,,psia familia,, ulotniła się zaliczać następne bothy. Ja zrobiłem sobie krótką wycieczkę na położoną około stu metrów poniżej klifu , najbardziej na północ wysuniętą część wyspy przylądek RUBHA HUNISH. Z Lookout Bothy szlak prowadzi parę kilometrów przez wrzosowiska do zatoczki Kilmaluag Bay. Następnie wzdłuż wschodniego klifowego wybrzeża wyspy do wioski Flodigarry. Dalej szlak The Skye Trail na dobre wchodzi w krainę gór. Prawie przez całą długość półwyspu TROTTERNISH ciągnie się gigantyczne osuwisko Trotternish Ridge i nim poprowadzony jest szlak. Na początku szlak wije się pomiędzy dwoma jeziorami Loch Langaig i Loch Hasco i wchodzi w świat niezwykłych formacji skalnych w QUIRAING. To jedna z ,,wizytówek,, Isle of Skye. Za Quiraing na przełęczy przekraczam drogę i dalej wzdłuż urwistego grzbietu. Za szczytem Bioda Buidhe na przełęczy Druim na Coille rozbijam się na noc.
   Meall Tuath - Rubha Hunish - Kilmaluag Bay - Balmacqueen - Meall Raineach - Flodigarry - Loch Langaig - Loch Hasco - Quiraing - Bioda Buidhe 466m npm - Druim na Coille
  Tym razem 24,8km i 1059m przewyższenia.
  Pozdrawiam serdecznie w kratę :-)
     Łazior Świętokrzyski

Galeria: