Lake District 1 Skiddaw

                   Witam :-)
   Rozprzestrzeniający się w tym roku koronawirus wywrócił nam świat do góry nogami i niejednemu pokrzyżował tegoroczne plany, tak jak i  mnie. A miałem na ten rok zaplanowane cztery wyjazdy do Anglii (oczywiście do dzieci, ale nie tylko:-) i jeden do Szkocji. Z wiosennego wypadu w góry Cumbrii przynajmniej otrzymałem zwrot pieniędzy za samolot i zarezerwowane wcześniej schroniska. Za samolot do Szkocji już nie spotkała mnie ta przyjemność, dobrze chociaż że za namiot nikt mi nie musiał zwracać:-) Udało mi się tylko raz zawitać do Anglii tego roku, po wakacjach na pięć dni. A ponieważ te pięć dni jest okresem bardzo krótkim to na moje wojaże dostałem od rodzinki zgodę tylko na dni dwa. Okroiłem więc moją wiosenną wcześniej zaplanowaną wyprawę o 2/3 i wyruszyłem na podbój pięknego Lake District. Park Narodowy Lake District powstały w 1951r leży w północno-zachodniej Anglii. Pociągiem dojechałem do miasteczka Penrith leżącego u podnóża Gór Kumbryjskich a mając trochę czasu do odjazdu autobusu zwiedziłem sąsiadujące z dworcem kolejowym ruiny średniowiecznego zamku z XVw. Penrith Castle powstał w celach obronnych przed najazdami Szkotów. Następnie autobusem dotarłem nad jezioro Bassenthwaite Lake skąd w sumie po sześciu i pół godzinach spędzonysh w podróży zacząłem wędrówkę. Moim celem było zdobycie najwyższej góry leżącej w północnej części Lake District. Majestatyczny mierzący 931m npm Skiddaw jest szóstym co do wysokości szczytem w Anglii. Jego zbocza porastają trawy i wrzosowiska zaś sam wierzchołek tworzy skalne rumowisko. Ze szczytu rozciąga się przepiękna panorama na całe Lake District i wiele innych pobliskich pięknych regionów. Udało mi się tu nawet odbyć miłą pogawędkę z napotkanym Anglikiem, można się dogadać:-) Jedno z tłumaczeń nazwy góry podaje że jest to góra z wystającą skałą. W masywie Skiddaw, w odległości półtora kilometra od niego leży szczyt Little Man z panoramą uważaną za jedną z najlepszych w tym parku narodowym. Ze szczytu tego ,,Małego Człowieka,, zszedłem w dolinę rzeki River Caldew gdzie znajduje się nieczynne w tej chwili, spowodowane pandemią Covida schronisko YHA Skiddaw House. Dom wybudowany około 1829r przez właściciela tych ziem Georga O'Brien Wyngham 3 hrabiego Egremont początkowo pełnił funkcję schroniska dla myśliwych i gajowych zarządzających tymi rozległymi terenami. Ze Skiddaw House do najbliższej wioski jest ponad osiem kilometrów. W roku 1986 budynek został przekazany w użytkowanie YHA i służy tej organizacji do dziś. Stąd jeszcze parę kilometrów wzdłuż River Caldew do ujścia potoku Grainsgill Beck i ... udałem się na spoczynek bo skończył mi się dzień:-)
   High Side Farm 128m npm - Ullock Pike 692m npm - Long Side 734m npm - Carl Side 746m npm - SKIDDAW 931m npm - Little Man 865m npm -  Sale How 666m npm - Skiddaw House 465m npm - Grainsgill Beck 295m npm
  A dzień mi się skończył bo póżno dotarłem w Lake District i dlatego też udało mi się przejść tylko niecałe 19km z 1047m przewyższenia. I tak po dwóch latach znów zawitałem do mojego małego domku:-) A w nim wody River Caldew i Grainsgill Beck kołysały mnie do snu całą noc, jak ja to lubię:-)
            Pozdrawiam serdecznie :-)
                Lazior Świętokrzyski

Galeria: