Lake District 2 - Scafell Pike

          Witam :)

   Lake District National Park powierzchniowo zajmuje obszar prawie trzykrotnie większy od Tatr i jest największym parkiem narodowym Anglii. Cała angielska ziemia powyżej 3000stóp (910m npm) leży właśnie w Lake District. Tylko kilka szczytów przekracza wysokość 900m npm ale są to naprawdę prawdziwe góry. Prawie wcale nie ustępują naszym Tatrom , szczególnie  Tatrom  Zachodnim. Zapewniam , że jest się tam gdzie zmęczyć :) Jak się startuje z poziomu kilkudziesięciu metrów npm i wspina prawie na tysiąc to na pewno się tych podejść trochę uzbiera :) Miasteczko Ambleside , gdzie nocowałem w YHA (Youth Hostel Associaton to sieć hosteli obejmująca całą Anglię i Walię) leży nad Windermere , największym angielskim jeziorem. W Lake District dobrze funkcjonuje komunikacja i właśnie drugiego dnia skorzystalem z tej formy transportu. Autobusem dostałem się do New Dungeon Ghyll , położonego o kilkanaście kilometrów od Ambleside. Do ostatniego busa tego dnia miałem równe siedem godzin. Słońce w dole grzało niemiłosiernie i tak zaczęła się moja przygoda ze Scafell Pike :)  Początkowe cztery kilometry prawie płasko szlakiem Cumbria Way. Póżniej już wspinaczka do góry i parę razy w dół :) Żeby wejść na najwyższą górę Anglii musiałem pokonać dystans około 10,5km i wspiąć się do góry o 1050m  , czyli mniej więcej jak na Rysy od południa :) Najwyższa góra Anglii , SCAFELL PIKE 978m npm  jest moja :)  Widoki piękne , prawie całe Cumbrian Mountains są widoczne ze szczytu :) Droga powrotna prawie taka sama. Odbilem tylko trochę , żeby wejść na jeszcze jeden szczyt ponad 900m , Great End a wycieczkę skończyłem przy początkowym przystanku autobusowym w Old Dungeon Ghyll - rano niechcący wysiadłem przystanek wcześniej i musiałem ,,dymać'' dodatkowy kilometr :)

   New Dungeon Ghyll 90m npm - Old Dungeon Ghyll 102m npm -  Mickleden 150m npm - Rossett Pike 606m npm -  Angle Tarn 580m npm - Esk Hause 759m npm - Ill Crag 935m npm - Broad Crag 934m npm - Dropping Crag 880m npm - SCAFELL PIKE 978m npm - Great End 910m npm - Old Dungeon Ghyll 102m npm

  W sumie 20,9km i 1265m przewyższenia. Na koniec dnia spacer po Ambleside i nocleg w YHA położonym nad brzegiem jeziora Windermere.

   Pozdrawiam serdecznie :)

   Łazior Świętokrzyski

Galeria: