North Pennines - High Cup Nick

                   Witam :-)
   Góry Pennińskie (Pennines) nazywane są nie bez racji ,,kręgosłupem,, Anglii. Ciągnący się z południa na północ łańcuch mierzy prawie 400km długości i około 100km szerokości. W północnej ich części znajduje się North Pennines AONB (Area of Outsanding Natural Beauty czyli  "Obszar o wybitnym pięknie naturalnym") sąsiadujący z najwyższymi angielskimi górami , Cumbrian Mountains które leżą w Lake District National Park. W dolinie Eden Valley rozdzielającej te dwie piękne krainy poprowadzono w XIXw linię kolejową Settle - Carlisle przez wielu uważaną za najpiękniejszą w Anglii. Jeden z przystanków na tej trasie znajduje się w miasteczku Appleby in Westmorland w którym kończyłem moją ubiegłoroczną przygodę ze szlakiem Dales High Way. Z Appleby kilka kilometrów słabo uczęszczanymi ścieżkami przez las i pola można dojść do wioski Dufton. W Dufton znajduje się hostel YHA w którym spałem pokonując szlak Pennine Way. Z wioski można wejść Pennine Way na najwyższy szczyt Pennines , mierzący 893m npm Cross Fell. Przed nim , na szczycie Great Dun Fell znajduje się widoczna z daleka stacja meteorologiczna. W drugą stronę szlak ten prowadzi do jednego z piękniejszych miejsc jakie widziałem w Anglii (w sumie to sporo tam takich :-) nazywanego też jednym z cudów geologicznych północnej Anglii , High Cup Nick. Całkiem nieduży potok (obecnie:-) High Cupgill Beck potrafił wyżłobić nieckę głęboką na ponad dwieście metrów o długości prawie trzech kilometrów i szerokości prawie kilometra. Niektórzy dopatrują się w tym udziału meteorytu lub lodowca , kto wie jak było naprawdę ale jakby nie było jest to cudowne miejsce :-)  Pennine Way prowadzi północnym klifem High Cup i idzie dalej do oddalonego o 7km najdłuższego i wysokiego na 60m  wodospadu w Anglii , Cauldron Snout. Wodospad znajduje się na rzece Tees. Południowym urwiskiem High Cup Scar poprowadzona jest ścieżka którą można dojść do wylotu doliny. A stąd znów ścieżkami przez pola i las można wrócić do Appleby.
  Appleby in Westmorland (165m npm) - Flakebridge Wood (230m npm) - Dufton (180m npm) - Dod Hill (370m npm) - Narrow Gate (604m npm) - High Cup Nick (580m npm) - Middle Tonque (608m npm) - High Cup House (280m npm) - Flakebridge Wood (230m npm) - Appleby in Westmorland (165m npm)
  W ten sposób przeszedłem pętlę długości 23km z przewyższeniem 813m  Z Appleby do High Cup Nick w miarę sucho ale póżniej już ziemia mokra jak w Peak District :-)  Tego dnia turystów widziałem bardzo mało ale za to na polach towarzyszyły mi całe stada bażantów. W życiu jeszcze tyle nie widziałem na raz, Szyszko miałby ubaw.
   Pozdrawiam wciąż mokro serdecznie :-)
    Łazior Świętokrzyski

Galeria: