North Pennines - Nine Standards Rigg

                 Witam :-)
  Na szczęście w każdym z hosteli YHA nawet latem można wysuszyć ubranie i buty :-) Doświadczyłem tego już parokrotnie i dlatego teraz też rano mogłem wskoczyć w suche kamasze :-) A rano przechadzka 6km do miasteczka Appleby-in-Westmorland skąd pociągiem pojechałem do stacji Kirkby Stabhen. Pierońsko zimno przez wrzosowiska do szlaku Coast to Coast którym dalej do ujścia doliny Scandal Beck. W XIXw poprowadzono tędy linię kolejową Stainmore Line otwartą 7 sierpnia 1861r  Trasa ta zapewniała szybkie połączenia pomiędzy kopalniami węgla i rud żelaza a zakładami hutniczymi . W roku 1962 po zakończeniu produkcji stali linia została zamknięta a tory rozebrane. Przez następne dwadzieścia lat pozostałe na trasie wiadukty stały nieużywane i niekonserwowane popadały w ruinę. Dzięki powstałemu w 1989r Northen Viaduct Trust udało się te kamienne budowle uratować i otworzyć ścieżki rowerowe i piesze po dawnym torowisku. Jest takich miejsc po rewolucji przemysłowej w Anglii kilka i ta trasa jest właśnie jedną z nich. Największy z wiaduktów wsparty na czternastu kamiennych łukach Smardale Gill Viaduct ma 168m długości i 27,5m wysokości . Następne dwa mniejsze wiadukty , Merrygill i Podgill znajdują się parę kilometrów dalej na terenie miasteczka Kirkby Stephen. Za Podgill Viaduct znów wszedłem na szlak Coast to Coast którym do góry na wzgórza Hartley Fell. Najwyższym ich szczytem jest mierzący 662m npm tajemniczy Nine Standards Rigg. W okolicach wierzchołka usytuowanych jest dziewięć kamiennych kopców (carimów , ze szkockiego - cairn) do końca nie wiadomo jakiego pochodzenia. Według niektórych podań mają ponad 8oo lat i ze względu na warunki panujące na szczycie często są odbudowywane. Być może dlatego , ze ludzie chcą je widzieć jak pilnują doliny Eden. Według innych te mające prawie 4 metry wysokości kamienne kopce zostały postawione przez armię rzymską żeby pozorowały z dystansu oddział wojska. Jeszcze inna historia mówi , że to Anglicy zbudowali je żeby odstraszyć Szkotów. Jak było naprawdę nie wiem ale jest to ciekawe miejsce z piękną panoramą na Yorkshire Dales , North Pennines i Lake District - w skrócie :-) Szczyt przywitał mnie huraganowym wiatrem z dnia poprzedniego i drobnym śniegiem nie wiadomo z której chmury :-) Szlak Coast to Coast ze względu na bardzo podmokły i grząski teren ma tu kilka wariantów przejścia . Gdy przechodziłem ten piękny szlak parę lat temu mój kijek trekingowy parę razy prawie cały wszedł gładko w ziemię. Ale jakoś wtedy w miarę sucho udało mi się przejść te mokradła :-) Teraz ze szczytu poszedłem innym wariantem co skutkowało zimnym wdepnięciem prawie po kolano. Znów w butach zachlupotało :-) Po dotarciu do drogi nią jeszcze parę kilometrów do wioski Nateby gdzie z kolei przywitał mnie całkowicie niezapowiadany lodowaty deszcz. Stąd już niedaleko do stacji kolejowej która leży dwa kilometry od Kirkby Stephen.
Kirkby Stephen railway station (258m npm) - Smardale Fell (340m npm) - Smardale Gill Viaduct (243m npm) - Waitby (200m npm) - Kirkby Stephen (175m npm) - Hartley Fell (500m npm) - Nine Standards Rigg (662m npm) - High Dukerdale (515m npm) - Nateby (207m npm) - Kirkby Stephen railway station (258m npm)
Tym razem wędrowałem na granicy North Pennines i Yorkshire Dales , dwóch przepięknych angielskich krain. Po wrzosowiskach , torowiskach i torfowiskach przełaziłem 34km i 995m przewyższenia. Pogoda praktycznie zgodna z prognozowaną , nawet mogłem popatrzeć na oddaloną prawie 30km stację radarową na Great Dun Fell :-)  A wczoraj będąc parę metrów od niej prawie ją przeszedłem ... :-)  Z Kirkby Stephen do ,,mojej angielskiej bazy,, jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Anglii , Settle  - Carlisle .
  Pozdrawiam serdecznie :-)
   Łazior Świętokrzyski

Galeria: