Peak District - Black Hill

                   Witam :-)
   Krótka wizyta w Peak District National Park , w jego północnej części gdzie leżą najwyższe szczyty parku. Piątym w kolejności jest mierzący 582m npm płaski wierzchołek Black Hill. Poprowadzony jest przez niego piękny i długi szlak Pennine Way który miałem okazję pokonać parę lat temu. Na Black Hill byłem już wcześniej cztery razy za każdym razem idąc jednak Pennine Way. Teraz poszedłem bardziej ,,na dziko,, słabo uczęszczaną ścieżką. Przy drodze A628 łączącej Sheffield z Manchester'em w połowie XIXw zbudowano sieć pięciu sztucznych zbiorników wodnych na rzece Etherow. W zamyśle budowniczych miały one dostarczać wodę dla obszarów miejskich rozrastającego się Manchester'u. Pierwszym , najwyżej położonym jeziorem jest oddany w 1847r Woodhead Reservoir. Nad jego północnym brzegiem stoi Woodhead Pass St James' Church , mała XVIII-wieczna kaplica św.Jakuba wokół której na niewielkim cmentarzyku leżą robotnicy którzy zginęli podczas budowy zbiornika i pobliskiego tunelu kolejowego Woodhead Tunnel. Poniżej kaplicy stoi kamienny dom z XIXw Bleak House a nad nią nieczynny kamieniołom do którego prowadzi stara kamienista droga. Dalej już królują wrzosowiska i grząskie torfowiska , a co za tym ,,brodzenie w wodzie,, :-)  Angielska jesień tego roku jest bardzo mokra i wody pod nogami mnóstwo , wygląda to jak chodzenie po gąbce :-)  Pierwsza górka Hey Edge i póżniej cały czas nikłą , zanikającą ścieżką parę kilometrów do Black Hill. :-)  Black Hill jest najwyższym punktem historycznego hrabstwa Cheshire , wieńczy go kamienny kopiec zwany Żołnierzem - Soldier's Lump.  Cały obszar otaczający szczyt zajmują , jak w wielu miejscach w UK rozległe wrzosowiska i torfowiska. Aby ułatwić ,,życie,, wędrowcom w tym miejscu długi odcinek szlaku Pennine Way ułożono z kamiennych płyt. Ale teraz i one w paru miejscach były pod wodą :-)  Dalej szlak prowadzi wzdłuż potoku Crowden Great Brook i klifów Laddow Rocks do osady Crowden skąd blisko do Woodhead Reservoir.
  Woodhead Reservoir (248m npm) - Hey Edge (424m npm) - Westend Moss (527m npm) - White Low (530m npm) - Tooleyshaw Moos (576m npm) - Black Hill (582m npm) - Laddow Rocks (502m npm) - Crowden (210m npm) - Woodhead Reservoir (248m npm)
  Razem 16,2km i 516m przewyższenia. Taka krótka pętla którą (tą trasą) planowałem już parę lat temu. Tylko jak to nieraz bywa tak wychodzi , że nie wychodzi :-)
  Pozdrawiam serdecznie niezwykle mokro :-)
   Łazior Świętokrzyski

Galeria: