Six Peaks Trail 1 - Wild Boar Fell

                     Witam :-)
    Linia kolejowa Settle - Carlisle  (Settle to Carlisle Railway lub po prostu S&C) jest główną linią kolejową w północnej Anglii. 73-milowa (około 117km) trasa  biegnąca przez malownicze regiony Yorkshire Dales i Gór Penninskich jest jedną z najpiękniejszych linii kolejowych w Wielkiej Brytanii.  Zbudowana w drugiej połowie XIXw została uznana za arcydzieło inżynierii wiktoriańskiej. Linia przebiega przez najdziksze tereny Anglii . Niestabilne podłoże , zamarznięta ziemia i zalania wymagały ogromnych prac inżynierskich. Przy jej budowie trwającej kilka lat pracowało ponad sześć tysięcy robotników co zaowocowało powstaniem 14 tuneli i 22 wiaduktów. Najbardziej znanym obiektem na całej linii jest  wsparty na 24 filarach , długi na 400m i mierzący 32m wysokości kamienny Ribblehead Viaduct. Około stu robotników straciło życie przy jego powstawaniu w ciągu czterech lat budowy.. Wiadukt jest położony w dolinie rzeki Ribble pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami Yorkshire Dales - Whernside i Ingleborough.  Przez masyw Whernside wydrążono najdłuższy tunel na trasie , mierzący 2404m Tunel Blea Moor.  Linia została otwarta dla ruchu w sierpniu 1875r i mimo zapędów do jej likwidacji w końcu XXw działa do dzisiaj . Na swej trasie posiada jedenaście stacji , początkową w miasteczku Settle i końcową przy granicy ze Szkocją w mieście Carlisle. Oczywiście można jechać pociągiem dalej , do Londynu na południe i na północ do Glasgow.  Linia Settle - Carlisle i jej stacje zostały uznane za zabytkowe a dzięki otwarciu na ruch turystyczny trasa przeżywa w tej chwili prawdziwy renesans . Sam jechałem tą trasą dwa razy i podzielam pogląd ,widoki są wspaniałe :-)
  Pokonując w zeszłym roku Dales High Way dowiedziałem się o nowym (dla mnie:-) szlaku przecinającym piękne tereny Yorkshire Dales . Szlak wytyczony w 2012r biegnący wzdłuż linii kolejowej na trasie z Settle do Kirkby Stephen mierzący prawie 78km . Six Peak Trail , czyli ,,Szlak Sześciu Szczytów,, jak sama nazwa wskazuje zdobywa sześć z najwyższych szczytów Parku Yorkshire Dales. Przecina w trzech miejscach linię kolejową i jest podzielony na cztery mniej więcej równe sekcje. Każda sekcja kończy się na stacji kolejowej ułatwiającej transport. W dwóch miejscach na szlaku można się zaopatrzyć w napoje i produkty spożywcze.
    Przygodę z tym szlakiem zacząłem na dworcu kolejowym w Leeds skąd dojechałem do Kirkby Stephen. Poruszałem się z północy od Kirkby Stephen na południe do Settle. Trasą kolejową to jest około 48km Pierwszego dnia udało mi się zdobyć trzy z tytułowych szczytów a nocleg zaplanowałem przy powietrznym szybie (air shaft:-) nad tunelem Bleamoor Tunel.  Przeszedłem 34,6km z 1261m przewyższenia.
  Kirkby Stephen (Rail Station) 252m npm - Little Fell 559m npm - WILD BOAR FELL 708m npm - SWARTH FELL 681m npm - Garsdale 310m npm - GREAT KNOUTBERRY HILL 672m npm - Swineley Cown 540m npm - Dent Head Viaduct 290m npm - Blea Moor 500m npm - Air Shaft Bleamoor Tunel 410m npm

  Pozdrawiam serdecznie :-)

      Łazior Świętokrzyski

Galeria: