The Three Peaks Walks

                 Witam :-)
    Wędruję po Wielkiej Brytanii (głównie po angielskich ścieżkach) od 2011r i uzbierało się już trochę tych kilometrów i podejść :-)  Najpierw spacerowałem po ścieżkach Peak District z racji najbliższej lokalizacji mojej ,,angielskiej bazy wypadowej,, :-) Były to jednodniowe trasy lub parodniowe namiotowe wypady po różnych szlakach tego rejonu. W całości jakiś szlak przeszedłem w Anglii po raz pierwszy w 2013r w czerwcowy słoneczny dzień. Był to The Three Peaks Walks czyli ,,spacer trzech szczytów,, na obecną chwilę (trasa była modyfikowana) mający 24,5 mili czyli niecałe 40 km długości. Niekiedy do nazwy szlaku jest jeszcze dodawana nazwa Yorkshire ponieważ właśnie tam on przebiega. Jak to w Anglii często bywa szlak jest też podawany w wersji skrótowej jako The Yorkshire 3 Peaks. Szlak prowadzi na trzy najwyższe i najbardziej znane szczyty w Parku Narodowym Yorkshire Dales (Yorkshire Dales National Park) który został utworzony w 1954 roku i obejmuje kilkanaście dolin historycznego hrabstwa Yorkshire. Jest to bardzo malowniczy , górzysty teren pełen rozległych kolorowych wrzosowisk i zielonych pastwisk na których królują stada owiec. Rolniczy region poodgradzany tradycyjnymi kamiennymi murkami budowanymi od setek lat bez użycia jakiejkolwiek zaprawy. W dawnych czasach budowane one  były w celu ochrony ludzkich siedzib przed dzikimi zwierzętami. Póżniej zaczęły po prostu pełnić rolę granic pomiędzy gospodarstwami i zapobiegać mieszaniu się owiec i bydła. Oj Kargul z Pawlakiem nie mieliby co tam robić :-) Szlak ma swój oficjalny początek w wiosce Horton-in-Ribblesdale przy sklepie i kawiarni Pen-y-ghent Cafe. Stąd wyruszyłem zgodnie z kierunkiem wskazówek zegarka na zachód w wapiennej scenerii na pełen tajemniczości Ingleborough. Dalej strome zejście do wioski Chapel-le-Dale skąd znów długie podejście na najwyższy szczyt Yorkshire , rozległy Whernside i łagodne zejście do pięknego wiaduktu kolejowego Ribblehead. Teraz najdłuższy pagórkowaty odcinek do mojej ukochanej angielskiej góry Pen-y-ghent i zejście z powrotem do Horton-in-Ribblesdale. 
      Horton-in-Ribblesdale 230m npm - Ingleborough 723m npm - Chapel-le-Dale 280m npm - Whernside 736m npm - Ribblehead 260m npm - Pen-y-ghent 694m npm - Horton-in-Ribblesdale 230m npm 
   W moim wykonaniu wyszło tego 41,6km i 1594m przewyższenia w czasie niecałych 10godz czyli zmieściłem się w 12-to godzinnym limicie :-) Trzy około pięciuset metrowe podejścia , nawet w Anglii jest się gdzie zmęczyć :-) Jest specjalne stowarzyszenie które zrzesza śmiałków którzy podołali wyzwaniu przejścia 3 Peak Yorkshire w czasie mniejszym niż 12godz Co roku są też organizowane specjalne zawody ściągające setki biegaczy chcących pokonać ten szlak. Część tego szlaku pokrywa się też z dłuższymi szlakami The Pennine Way , Dales Way , Dales High Way i Six Peaks Trail które w pózniejszym czasie też udało mi się przejść. Trzy piękne szczyty Gór Penińskich otaczające dolinę rzeki Ribble w Yorkshire Dales National Park. Wspaniała wycieczka , będąc w Anglii polecam każdemu :-) W te upalne tegoroczne lato takie wspomnieniowe powroty :-)
   Pozdrawiam serdecznie :-)
        Łazior Świętokrzyski

Galeria: