Z Łagowa do Bielin 18marzec 2023

W sobotni poranek znalazłem się po raz kolejny na rynku w Łagowie. Po krótkim postoju w mieście ruszyłem w stronę Barda.  Po drodze postanowiłem wjechać na Świński Ryj, jedną z gór Pasma Orłowińskiego. Widok góry od strony zachodniej podobno przypomina tę część zwierzęcia, ale ja tego nie zauważyłem. U podnóża góry znajduje się mierzący około 600 metrów wąwóz Prągowiec, znany z zachowanych skamieniałości organizmów morskich sprzed setek milionów lat.
Tym razem ominąłem to miejsce i ze szczytu zjechałem do malowniczej wsi Bardo, gdzie znajduje się barokowo-klasycystyczny kościół z 1789 r. Wystój kościoła jest w trakcie remontu. Odnowione zostały ołtarze boczne, ambona i chór organowy. Trwają prace przy konserwacji ołtarza głównego. Kościół w Bardzie chlubi się posiadaniem jednego z najstarszych dzwonów w regionie. Dzwon pochodzi z 1411 r., a według legendy został wykonany z kul i armat zdobytych w bitwie pod Grunwaldem i ofiarowany przez samego króla Władysława Jagiełłę za udział miejscowych chłopów w walce.
W dalszej części wycieczki przejechałem przez Ociesęki i Nową Hutę w pobliżu Widełek. Stąd ruszyłem drogą szutrową na jeden ze szczytów Pasma Orłowińskiego, Górę Perlikową.
U stóp Perlikowej Góry do sierpnia 1944 roku istniała wieś Orłowiny Od nazwy tej wsi pochodzi określenia Pasma Orłowińskiego, które było na trasie mojego przejazdu. Mieszkańcy wsi zostali wysiedleni, budynki zostały rozebrane, gdyż wieś w 1944 r. znajdowała się na linii frontu .
Po zjeździe do Makoszyna przejechałem doliną Belnianki do Bielin. I tutaj zakończyłem właściwą wycieczkę. Planowałem jeszcze przejechać przez Krajno, Bęczków i Cedzynę. Ale budowa drogi gminnej skutecznie zagrodziła mi dalszy przejazd. Dlatego do Kielc wróciłem krótszą, ale główną drogą przez Wolę Jachową i Górno. Łącznie z Łagowa do Kielc przejechałem na rowerze 70 kilometrów.

andkoz

Galeria: