Dokarmianie ptaków zimą, czyli pomoc skrzydlatym według Kokoszki

Jesienna aura sprzyja nam wszystkim, jednak zima zbliża się nieubłaganie. Nie zapominajmy o naszych małych przyjaciołach ptakach. W ciężkim okresie pierwszych mrozów będą one potrzebowały naszej szczególnej pomocy.

Zimową porą marznący deszcz czy mżawka utrudniają ptakom zdobycie odpowiedniej ilości pokarmu. Poszukując jedzenia w trudnych warunkach, tracą dużo energii co uniemożliwia im magazynowanie zapasów niezbędnych do przetrwania zimy. Duże pokrywy śniegu i krótkie dni są dodatkową przeszkodą w zgromadzeniu odpowiedniej ilości pożywienia, potrzebnego do przetrzymania jeszcze zimniejszych nocy. Rozwijająca się cywilizacja ogranicza często zwierzętom naturalne zasoby żywności, dlatego tak ważna jest pomoc z naszej strony.
Jednak we wszystkim trzeba zachować umiar. Całoroczne dokarmianie ptaków nie jest dla nich dobre. Latem zwierzęta doskonale radzą sobie same w zdobywaniu naturalnego pożywienia. Przyzwyczajając je do łatwego pokarmu, możemy wywołać efekt odwrotny od zamierzonego, pozbawiając je instynktu. Tak więc dokarmiamy ptaki tylko wtedy, kiedy na prawdę tego potrzebują. 

Chcąc dobrze często popełniamy nieświadomie błędy, które mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Spleśniały lub długo zamoczony w wodzie chleb może spowodować choroby ptaków. Podając sikorom słoninę należy pamiętać, aby była niesolona. Najlepszym kąskiem dla ptaszków są specjalne ziarna dostępne w sklepach agroturystycznych i marketach.
Ciekawą formą dokarmiania ptaków jest zamontowanie karmnika na balkonie lub w ogrodzie, może to zrobić każdy z nas. Pamiętajmy aby umieścić go z dala od zagrożeń np. kotów. Szczególnie dzieci będą miały dużo frajdy podczas obserwacji życia zwierząt i kontaktu z przyrodą. Jednocześnie uwrażliwia je to na pomoc słabszym i da poczucie robienia czegoś pożytecznego.
Tak więc pamiętajmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach i pomóżmy im przetrwać ten ciężki dla nich okres.  Dokarmianie należy kontynuować przez całą zimę, gdyż ptaki przyzwyczajają się do miejsca , gdzie mają źródło pożywienia. Natomiast z początkiem wiosny trzeba je przerwać, kiedy nastąpią roztopy i zauważymy, że zwierzęta dadzą sobie radę bez ingerencji człowieka.

ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA MOICH ZDJĘĆ PTAKÓW:

Galeria: 

Komentarze

Obrazek użytkownika AZJA

Podobno idzie do nas ostra zima... trzeba będzie na balkonie zorganizować ptasią stołówkę;-))

Obrazek użytkownika gorzkakokoszka

Słoninka już zawieszona, czeka na konsumentów ;)