Ptaki - gorzkakokoszka blog

Kokoszka, czyli kurka wodna – moje marzenie ornitologiczne

Kocham ptaki, a w lipcu tego roku spełniło się moje największe ornitologiczne marzenie, czyli upolowanie aparatem mojej "imienniczki" Kokoszki Wodnej. ;) Po wielu próbach upatrzenia jej w różnych zbiornikach wodnych wśród trzcin i szuwar, gdzie żyją kokoszki, znalazłam swojego ulubionego ptaszka na stawie w Grabowcu w województwie Świętokrzyskim. :)
 

Mewa śmieszka w Kieleckim parku styczeń 2014

Witam serdecznie wszystkich miłośników ptaków. W ubiegłym roku, w marcu udało mi się zaobserwować całe stado mew śmieszek w parku miejskim w Kielcach. Dwa dni temu, będąc na wieczornym spacerze zauważyłam coś małego, białego pływającego po stawie w parku. Było to sześć pięknych mew śmieszek w szacie spoczynkowej. Dlatego nie mają charakterystycznego dla tego gatunku czarnego upierzenia na głowie. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć i wybrania się na spacer do parku.

Zabraliśmy ptakom domy, dajmy im chociaż budki, przekaż 1% podatku na budki lęgowe dla ptaków

Stowarzyszenie Ptaki Polskie pod hasłem „Zabraliśmy ptakom ich domy, dajmy im chociaż budki”, po raz kolejny zachęca do przekazania 1% podatku. Ponieważ bardzo kocham ptaki, ja również do tego zachęcam.

Dokarmianie ptaków zimą, czyli pomoc skrzydlatym według Kokoszki

Jesienna aura sprzyja nam wszystkim, jednak zima zbliża się nieubłaganie. Nie zapominajmy o naszych małych przyjaciołach ptakach. W ciężkim okresie pierwszych mrozów będą one potrzebowały naszej szczególnej pomocy.

Dzięcioł duży, przylaszczki i inne uroki wiosny...

W weekend odwiedziliśmy Babią Górę w naszych Górach Świętokrzyskich w celu obejrzenia przylaszczek, które co wiosnę bogato zdobią tę górę. To właśnie tam udało mi się sfotografować dzięcioła dużego. Spotkanie tego ptaka było dla mnie ogromnym szczęściem. Ostatni raz na Babiej Górze byłam pod koniec grudnia, wtedy też spotkałam dzięcioła dużego. Niestety miałam kiepski aparat z trzykrotnym zoomem, którym nie dało się zrobić nawet słabej jakości zdjęcia, wywołało to u mnie frustrację.

Obserwacja ptaków podczas spaceru brzegiem Nidy, Korytnica - Sobków

Słoneczna sobota była idealnym dniem na spacer w rejon Ponidzia, gdzie można zaobserwować mnóstwo ptaków. Szliśmy wzdłuż rzeki Nidy z Korytnicy do Sobkowa. Widzieliśmy bardzo dużo bocianów, kaczek, głowienek, łysek, dzikich gęsi. Odkryłam także nowego dla mnie ptaka rycyka. Spacer wsród budzącej się do życia przyrody był cudowny, pełno żab, motyli. Tak bardzo za tym tęskniłam :) W fortalicji w Sobkowie zachwycił mnie zjawiskowy jastrząb Harris.

Mewa żółtonoga w kieleckim parku

Parę dni temu spotkałam w naszym parku mewy śmieszki, które bez wątpienia zrobiły sobie w Kielcach odpczynek w trakcie wędrówki nad bałtyckie wybrzeże. Tym razem zagościła u nas mewa zółtonoga. Jest o wiele większa od mewy śmieszki i może się pochwalić okazałym żółtym dziobem i zgrabnymi żółtymi nóżkami. Mewa żółtonoga zimuje nad Morzem Śródziemnym, we wschodnich regionach Afryki oraz na Bliskim Wschodzie. Ciekawe skąd przybył nasz gość :)

Pan Kromka i strażnicy czasu

Gołębie choć są niepozornymi mieszkańcami Kielc, na prawdę potrafią zaskoczyć. Gołębie to bardzo zabawne ptaki, które warto czasem poobserować. Tak jak na przykład gołąb z kromką na szyji. Do tej pory zastanawiam się jak on to zrobił i czy wygodnie mu w takiej chlebowej obroży. Na zagarze budynku Urzędu Miasta Kielce za każdym razem, czy to w dzień czy w nocy, możemy napotkać strażników czasu. Gołębie tylko zmieniają wartę z jednej cyfry zegara na drugą ;)

Kaczka dziwaczka w kieleckim parku

Przechodząc przez park moim oczom ukazała się, piękna kaczka, a raczej kaczor :) Był zupełnie inny od wszystkich kaczek. Chwyciłam więc za aparat, aby podzielić się z Wami tym cudeńkiem :) Zauroczyła mnie jego egzotyczna, pstrokata kolorystyka, nastroszony łepek i tylne piórka wyglądające jak sterowniki od samolotu.

Okazało się, że jest to kaczka Mandarynka.

Mewa śmieszka w kieleckim parku

Podczas sobotniego spaceru, spotkałam w kieleckim parku niezwykłych gości. Stadko pięknych mew śmieszek :) Ponieważ bardzo kocham ptaki, postanowiłam uwiecznić ich wizytę aparatem. Zobaczcie sami jakie są śliczne. Udało mi się także sfotografować jemiołuszki. Siedziały na drzewie, przed moim blokiem. Zdjęcia może nie są najlepszej jakości, gdyż zrobione są przez szybę. Nie chciałam bowiem spłoszyć ptaków otwieraniem okna.

Zobacz też: