Kokoszka, czyli kurka wodna – moje marzenie ornitologiczne

Kocham ptaki, a w lipcu tego roku spełniło się moje największe ornitologiczne marzenie, czyli upolowanie aparatem mojej "imienniczki" Kokoszki Wodnej. ;) Po wielu próbach upatrzenia jej w różnych zbiornikach wodnych wśród trzcin i szuwar, gdzie żyją kokoszki, znalazłam swojego ulubionego ptaszka na stawie w Grabowcu w województwie Świętokrzyskim. :)

Udało mi się zaobserwować zarówno dorosłe osobniki (granatowo-czarne z czerwonym dziobem) jak i młodociane kokoszki (brązowo-szare). Ciekawostką jest, że kurki wodne wykluwają się czarne z czerwonym dzióbkiem, po czym ich upierzenie i dziób stają się brązowe, a dojrzałe kokoszki znów wracają do pierwotnej czarno-czerwonej wersji. :)


Młoda Kokoszka

Dorosła Kokoszka

Jaka jest Kokoszka?

  • Zamieszkują zbiorniki wodne ze stojącą lub wolno płynącą wodą. Uwielbiają gęste trzciny, tataraki i szuwary, w których zakładają gniazda.
  • Łacińska nazwa kurki wodnej to Galinulla chloropus co oznacza „kurczak na zielonych nogach”.
  • W dawnej Anglii dostępu do zamków strzegły fosy, które licznie zamieszkiwały kokoszki. Dlatego współczesna angielska nazwa ptaka Moorhen, pochodzi od ówczesnej moat-hen, czyli „kurka fosowa”.
  • Jest bliską krewną żurawia.
  • Kokoszki są bardzo płochliwe i sprawiają wrażenie lękliwych. W rzeczywistości są to bardzo zadziorne i terytorialne ptaki, które z wielką determinacją potrafią bronić swojego środowiska i młodych.

Dorosła Kokoszka, która przegania młodą
  • Zagrożone kokoszki potrafią w ekspresowym tempie zanurkować w wodzie i trzymać się stopami dna, wystawiają tylko czubek dzioba w celu dopływu powietrza.
  • Para kurek wodnych może w ciągu roku złożyć nawet dwa lub trzy lęgi. Starsze rodzeństwo często pomaga wysiadywać jajka oraz karmić wyklute pisklaki.
  • Kokoszki spędzają większość życia na wodzie, jednak żerują także na lądzie. Zdarza im się wybierać jajka z gniazd kaczek czy bażantów. Dzięki wielkim stopom i długim palcom potrafią również wspinać się po drzewach w celu dotarcia do gniazda gołębia czy dziupli wiewiórki i wydobycia z nich wyściółki.
Galeria: