2015.12.06. Świętokrzyskim szlakiem

      Witam :)
  Dzień już krótki , czasu jakoś tak na wędrowanie mało. Pogodę zapowiadano piękną , korciło mnie , żeby jechać w Tatry (nawet jakoweś naciski były) ale nie bardzo mogłem się ruszyć gdzieś dalej. Ale ponieważ miesiąc już nigdzie nie byłem na wędrówce więc postanowiłem chociaż jakiś krótki szlak dopołudnia zrobić. Tym razem padło na zielony szlak Wokół zalewu w Brodach. No to jeszcze przed świtem wsiadłem w autko i pojechałem do Krynek. Koło Urzędu Gminy , przy budynku poczty znajduje się początek szlaku. Po pięciuset metrach szlak dochodzi do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVIIIw Przed kościołem stoi modrzewiowa, gontem kryta brama z dwiema dzwonnicami po bokach i figura św. Stanisława biskupa z XVIIw  Szlak idzie dalej obok cmentarza parafialnego do drogi Radom – Rzeszów i nią wraca w stronę rzeki Kamiennej. Przechodzimy przez most na rzece i na wprost przystanku PKP Brody podchodzimy pod górę do zabudowań przysiółka Górki koło Brodów. Tutaj kawałek idziemy lasem do wsi Ruda i schodzimy do zalewu. Przy szkole w Rudzie ma początek szlak czarny Mirzec – Ruda którym szedłem miesiąc temu . Spotykamy tu także znaki czerwone szlaku Kałków – Skarżysko. Szlak ten krzyżuje się z zielonym jeszcze w paru miejscach. Drogą idziemy do Stykowa , przechodzimy przez most na Kamiennej i dalej groblą dochodzimy do zabudowań wioski. Tu wzdłuż drogi Starachowice – Ostrowiec i wzdłuż zalewu dochodzimy do zalewu Oczko który okrążamy. Znów spotykamy czerwone znaki które kierują się do rezerwatu Skałki w Krynkach. Szlak zielony okrąża rezerwat , po czym znów dołącza do szlaku czerwonego i opuszcza go schodząc w stronę zalewu. Wzdłuż zalewu szlak kieruje nas do zapory. Przy pomniku Stanisława Staszica skręcamy na koronę zapory i po przejściu na drugą stronę znajdujemy znak końca szlaku.
    Zielony szlak pieszy Wokół zalewu w Brodach , oficjalnie 15km Z mojego GPSu wyszło mi ponad 17km i 260m przewyższenia , no tak jakoś :)
Brody GOK – Krynki kościół – PKP Brody – Ruda – Styków – zalew Oczko – rezerwat Skały w Krynkach – Krynki – Brody , tama

 Jest parę ciekawych miejsc do zwiedzania przy szlaku , ale nie było dzisiaj na to czasu . Kiedyś tu na pewno wrócę to i wszelakie skałki przełażę :)

 Mikołaja tam nie spotkałem , a szkoda :)

 Pozdrawiam serdecznie :)

  Łazior Świętokrzyski

Galeria: