2016.04.23. Świętokrzyskim szlakiem

               Witam :)

    Szlak , który nie widnieje w ewidencji szlaków pieszych PTTK.  Powstały chyba kilkanaście lat temu jako szlak dojściowy (?) z czerwonego Szlaku Milenijnego Skarżysko - Kałków do czerwonego Szlaku Partyzanckiego im. majora Hubala Radomsko - cmentarz partyzancki pod Skarbową Górą.  Został wyznakowany i chyba pozostawiony tak sam sobie. Nieodnawiany , często znaki są słabo widoczne lub nie ma ich wcale. Szlak łączący krajową drogę nr.7 od Zajazdu O"kay w województwie mazowieckim do Nowego Młyna nad Kamienną. Nigdy nim nie szedłem więc postanowiłem to teraz nadrobić :)  Początek (nie ma znaków) przy Zajeżdzie O"kay . Teraz jest to teren budowy ale na przeglądarce google można  zobaczyć jak to miejsce wyglądało jeszcze niedawno. Około dwieście metrów wzdłóż drogi w stronę Skarżyska i w lewo , w pierwszą przecinkę leśną. Tutaj też spotkałem pierwszy znak szlaku. Idąc  prawie cztery kilometry lasem dochodzimy do przejazdu kolejowego w Lipowym Polu Plebańskim. We wsi , przy remizie strażackiej  pomnik  zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców wioski. Za remizą znajduje się ciekawy obiekt - znak mierniczy z 1829r   Niedaleko drogi na Świerczek , przy polnej drodze stoi murowana kapliczka z 1867r  wybudowana przez powstańca styczniowego. Powracając na szlak od przejazdu kolejowego idziemy wzdłuż torów , a póżniej polną drogą dochodzimy do Skarżyska Kościelnego. Wychodzimy na cmentarz , na którym znajdują się mogiły powstańców styczniowych i z czasów II wojny światowej. Niedaleko cmentarza , obok torów kolejowych pomnik ofiar z kopalni żwiru zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Dalej, przy głównej drodze stoi kościól p.w. św. Trójcy z XVIIw  Za cmentarzem szlak skręca na wschód i polnymi drogami podąża równolegle do torów kolejowych. W niedalekiej wsi Grzybowa Góra przy szkole obelisk upamiętniający siedemsetlecie zalożenia wsi i trochę dalej krzyż powstańczy. Szlak przechodzi pod torami i ... Tu się ostatecznie pogubiłem :)  Znaków jest jak na lekarstwo , to co jest na mapie nie odzwierciedla rzeczywistego przebiegu szlaku. Są tu piękne meandry Kamiennej więc można nacieszyć oczy w tym całym zagubieniu :)  Szlak kończy się w okolicach Nowego Młyna na Kamiennej. Niestety , tak jak nie znalazłem znaku początkowego szlaku tak samo nie widziałem końcowego :)  Szlak ma oficjalnie 13,5km i pewnie coś koło tego wyjdzie, nie jestem w stanie podać dokładnej długości bo parę razy błądziłem , szczególnie pod koniec :) Przeszedłem w sumie prawie trzy razy więcej , ale też trochę miotało mnie na boki i do Skarżyska wróciłem ,,milenijnie'' :)

    Zielony szlak pieszy ,,Pogody ducha'' (to wyczytałem w necie:) , chyba powstały z prywatnej inicjatywy (o zajazd chodzi?) o długości 13,5km z niewielkimi przewyższeniami (około 100-150m)

   Zajazd O'kay - Lipowe Pole Plebańskie - Skarżysko Kościelne - Góra Karier - Babica - Grzybowa Góra PKP - Stary Młyn - Nowy Młyn

  Pozdrawiam serdecznie :)

  Łazior Świętokrzyski

Galeria: