2017.01.14. Świętokrzyskim szlakiem

                   Witam :)

  Tym razem wybrałem się na Ponidzie żeby przejść dwa niedawno powstałe szlaki piesze. Wyznakowane z myślą jako szlaki dojściowe do okrężnego zielonego szlaku pieszego Grochowiska - Wiślica. Oba mają początek przy Buskim Wężle Szlaków Pieszych przy ul. Poprzecznej i w ten sposób Busko Zdrój ma kontakt ze wszystkimi ponidziańskimi szlakami pieszymi. Ponieważ między dojściami obu tych szlaków do zielonego szlaku jest tylko osiem kilometrów to można sobie zrobić taką dwudziestoparokilometrową przechadzkę:)  Zostawiłem samochód w Szańcu i szlakiem zielonym udałem się do Zbrodzic.  Tu przy jedynej na Ponidziu winnicy ma początek czarny szlak pieszy do Buska powstały w 2013r.  Szlak prowadzi drogą do wsi Łagiewniki , gdzie skręca w stronę Rezerwatu Zimne Wody.  Na pagórkowatym terenie spotkamy charakterystyczne dla Ponidzia kryształy gipsu mające kształt jaskółczych ogonów. Z Zimnych Wód szlak wchodzi zaraz do Buska gdzie przy ul. Poprzecznej ma swój koniec.  Czarny szlak pieszy poprowadzony na terenie Szanieckiego Parku Krajobrazowego.

      Zbrodzice Winnica - Zbrodzice Gwożdziówkaa - Łagiewniki - Zimne Wody - Busko Zdrój

  Szlak ma długość 5,5km a moja ,,mądra maszynka '' pokazała prawie 6 kilometrów i 125m podejścia. Pewnie znowu uganiałem się za jakimiś ogonami :)

 W tym samym miejscu , przy Buskim Wężle Szlaków Pieszych ma początek oddany w zeszłym roku żółty szlak pieszy do Szańca.  Początkowo idziemy razem z niebieskimi znakami szlaku z Pińczowa do Wiślicy. Po minięciu cmentarza , za drogą szlak skręca w stronę lasu. Przechodzimy obok stawów i wchodzimy do Lasu Mikułowskiego.  Po dosyć krętym leśnym odcinku wychodzimy na wieś Nowy Folwark za którą szlak schodzi na obniżenie terenu w Kotlinie Boryczkowskiej. Następnie podchodzimy do wsi Szaniec , gdzie przy Wiejskim Domu Kultury szlak ma swój koniec. Żółty szlak pieszy biegnący też przez Szaniecki Park Krajobrazowy.

   Busko Zdrój - Las Mikułowski - Nowy Folwark - Szaniec

 Szlak ma długość 8,5km i uzbierało mi się aż 71m podejścia :)  A naszego lokalnego przewodnika ponidziańskiego ani widu , ani słychu. Pewnie jeszcze śpi snem zimowym :)

  Szaniec leży na krawędzi Płaskowyżu Szanieckiego. W swojej historii sięgającej połowy XIIIw wieś kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Po jednym z nich , Padwińskim pozostały ruiny renesansowego dworu z końca XVIw zbudowanego na wcześniejszych gotyckich murach. Usytuowany na skarpie dwór , zwany ,,Murowańcem'' otaczają pozostałości dawnego parku. Obok dworu , przy drodze stoi też ruina dworskiej chlewni. W centrum wsi gotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny z końca XVw  Na murach świątyni liczne napisy fundacyjne a obok dzwonnica z 1930r  Na cmentarzu parafialnym znajdują się  groby Strzelców Podhalańskich poległych w bitwie z Niemcami we wrześniu 1939r oraz partyzantów z czasów II wojny światowej.

   Umieszczenie znaku szlaku na sławojce jak dla mnie ... bomba :)

  Pozdrawiam serdecznie :)

      Łazior Świętokrzyski

 

Galeria: