Dales High Way 1 - Malham

                 Witam :)

   Yorkshire Dales National Park został utworzony w 1954r w północnej Anglii na terenie hrabstw North Yorkshire , Cumbria i Lancashire. Obejmuje wyżynny obszar poprzecinany licznymi dolinami rzecznymi , stąd też jego nazwa Yorkshire Dales - doliny Yorkshire. Centralną część parku zajmują Góry Pennińskie ciągnące się z południa na północ Anglii na długości około czterystu kilometrów. Malowniczo położone wioski i miasteczka z kamiennymi domami oraz stada owiec pasących się na pastwiskacch i położone wyżej rozległe wrzosowiska to nieodłączny krajobraz parku. Wszędzie można spotkać kamienne murki budowane bez zaprawy z samych kamieni. Piękna kraina po której udało mi się wędrować już parę razy. Tym razem przemierzałem tereny Yorkshire Dales przy okazji pokonywania szlaku Dales High Way. Pierwszego dnia ambitnie postanowiłem przejść odcinek z Saltaire do Malham a powód był iście prozaiczny. W Malham jest hostel YHA gdzie nocowałem już parę razy i właśnie chciałem się tam porządnie wyspać przed następnymi dniami wędrówki :)  Malham przecina jeden z najpiękniejszych i najtrudniejszych angielskich szlaków , Pennine Way . Coś jak nasz Główny Szlak Beskidzki , parę lat temu udało mi się go przejść więc może kiedyś o tym napiszę :) Dzień był  już krótszy więc do Malham dotarłem po zachodzie słońca. Mimo , że już po sezonie to jednak gości sporo , ale miejsce się znalazło w cenie posezonowej o połowę tańszej :)

    Saltaire 60m npm - Baildon Moor 282m npm - Weecher Reservoir 250m npm - Twelve Apostles 385m npm - Ilkley Moor 402m npm - Cowper's Cross 380m npm - Rombalds Moor 393m npm - Addingham 150m npm - Draughton Height 320m npm - Skipton 90m npm - Sharp Haw 357m npm - Hetton 175m npm - Thw Weets 414m npm Malham 180m npm

  Pokonałem tego dnia 53,6km z przewyższeniem aże 1374m  A skąd się tego aż tyle wzięło , ano tam ciągle chodzi się góra - dół . I nawet przy najwyższej tego dnia górce Weets Top 414m npm można tyle przewyższeń zrobić :)

  Pozdrawiam serdecznie :)

        Łazior Świętokrzyski

  

Galeria: