Dales High Way 4 - Eden Valley

                 Witam :)

    Burzę jakoś przeżyłem , a po burzy spało się jak suseł:)  Wzgórza  Howgill Fells są niedużym pasmem leżącym na granicy Yorkshire Dales i Lake District.  W całości trawiaste zbocza praktycznie bez żadnych form skalnych. Po wczorajszych ulewach pozostał wyrażny ślad na szlaku , było bardzo mokro. To chyba  typowe w Anglii, często mi się zdarza chodzić po takich mokrych łąkach nasiąkniętych wodą jak gąbka. Już nie raz przemoczyłem buty brodząc w tym po parę godzin:)  Z Hazelgill Knott jeszacze kawałek głównym grzbietem do ostatniego szczytu West Fell i póżniej już długie zejście w dół do wioski Newbiggin-on-Lune . Za wioską spotkałem następny piękny szlak który przeszedłem parę lat wcześniej . Jeden z najpopularniejszych szlaków pieszych na świecie (tak piszą:) prowadzący w poprzek Anglii , Coast to Coast. Czyli od wybrzeża do wybrzeża , bardzo popularne szlaki w Wielkiej Brytanii.  Jest tego pełno ,  wychodzących oczywiście z różnych miejsc i różnie się kończących. Ten wymyślił Alfred Wainwright , jeden z prekursorów turystyki na wyspach. Dlatego też często jest opisywany jako Wainwright Coast to Coast.  Za wsią krajobraz bardziej płaski w porównaniu do poprzednich dni , cały czas doliną Eden Valley.  Wejście na Great Kinmond i dalej przez wioski do końca szlaku w miasteczku Appleby-in-Westmorland.  Miasteczko znane w Europie z targów końskich. W centrum informacji odbieram darmowy certyfikat ukończenia szlaku , zaopatruję się w dwie nowe książki o szlakach (to może na przyszły rok:) i trochę zwiedzam.  Appleby jest uznawane za jedno z piękniejszych miast północnej Anglii. Stare kamieniczki w centrum , kościoły i zamek , jest co oglądać. Dworzec kolejowy i powrót do dzieci (czyli mojej ,,angielskiej bazy,,:)  uważaną za najpiękniejszą trasą kolejową w Anglii.  Szlak Dales High Way biegnie mniej więcej równolegle do linii kolejowej Settle - Carlisle Railway i to też przyświecało twórcom szlaku. Najpierw pieszo , a póżniej z okien wagonu podziwiać Yorkshire Dales:)  Ja też tak zrobiłem i cóż , piękna sprawa:)  Polecam każdemu:)

   Hazelgill Knott 578m npm - West Fell 541m npm - Newbiggin-on-Lune 250m npm - Great Kinmond 360m npm - Great Asby 180m npm - Hoff 140m npm - Appleby-in-Westmorland

  Ostatni dzień zmagań , przeszedłem 27,8km i zrobiłem 461m przewyższenia.  Dales High Way w moim wykonaniu dało w sumie 151,5km i 4398m przewyższenia. Kolejny angielski szlak ,,zaliczony,, :)

   Pozdrawiam serdecznie :)

     Łazior Świętokrzyski

Galeria: