Isle of Skye - 7 - Glenbrittle SYHA

                    Witam :-)
   Tego dnia na dobre opuściłem szlak The Skye Trail i udałem się do królestwa Black Cuillin. Z campingu ścieżką wzdłuż potoku Allt Dearg Mor poprzecinanego licznymi wodospadami i kaskadami do przełęczy Coire na Circe. Z przełęczy ścieżka prowadzi w dół do doliny Coire na Creiche gdzie miała miejsce ostatnia bitwa stoczona pomiędzy klanami MacLoud i MacDonald. Chcąc położyć kres odwiecznym waśniom pomiędzy rodzinami Rory Mor MacLeod usiłował zawrzeć pokój oferując rękę swej siostry Margaret MacLeod dla Donalda Gorma Mora MacDonald. Według legendy w nieszczęśliwym wypadku kobieta straciła oko a MacDonald postanowił odesłać ją z powrotem do brata. Związał Margaret i zwróconą tyłem na jednookim koniu prowadzonym przez jednookiego służącego i jednookiego psa wysłał do siedziby rodu MacLeod , zamku Dunvegan. Rory MacLeod nie mógł znieść takiej zniewagi dla siostry i swojego klanu i po raz kolejny wypowiedział wojnę odwiecznym wrogom. Doprowadziło to do wybuchu wojny pomiędzy klanami zwanego ,,wojną o jednooką kobietę,, Kulminacją konfliktu była bitwa stoczona w lecie 1601r na północnych stokach wzgórz Cuillin. Bitwa pod Coire na Creiche (znana też jako bitwa pod Benquhillan) zakończyła się zwycięstwem MacDonald'ów. Ot takie szkockie historie :-) Stąd około 2km asfaltem do schroniska SYHA w Glenbittle.
  Sligachan - Coire na Circe - Bealach a' Mhaim - Gleann Bhreatail -  Glenbrittle SYHA
  Dotąd 12,9km i 340m przewyższenia.
  Wszystkie schroniska SYHA (jak i YHA) działają podobnie z recepcją czynną w godzinach 8-10 i 17-22  Ponieważ do godz17 miałem jeszcze trochę czasu zostawiłem moje ciężkie klamoty i na lekko udałem się na podbój Black Cuillin :-) Ścieżka wzdłuż potoku Allt a' Choire Ghreadaidh cały czas pomału nabiera wysokości. Z czasem zamienia się w skalny chodnik aż w końcu zostaje skalne rumowisko. Osiągam wąską przełęcz zwaną An Dorus (the Door czyli drzwi) z której można wejść na dwa sąsiadujące ze sobą szczyty. Tak na dobry początek postanowiłem wejść na najniższy z dwunastki Munros znajdujących się na Skye. Końcówka to już trochę wspinaczki przy użyciu rąk i jestem na mierzącym 918m npm SGURR A" MHADAIDH. Na miejscu w SYHA znalazłem też jego angielską nazwę Peak of the Foxes czyli Szczyt Lisa :-) Na liście 283 Munros'ów zajmuje dość odległą 276 pozycję. Piękna panorama ze szczytu obejmująca większą część wyspy. Poszarpany grzbiet Black Cuillin , w stronę SYHA piękny ostry grzbiet mierzącego 881m npm Sgurr Thuilm a w oddali nawet Old Man of Storr. Nacieszywszy oczy ostrożnie schodzę na przełęcz. Dzisiaj żałuję , że nie spróbowałem się wdrapać na sąsiedni Sgurr a' Ghreadaidh mierzący 973m npm Z przełęczy tą samą drogą do SYHA , zakwaterowanie w 12to osobowym pokoju, kąpiel , kolacja i ... po tygodniu tułaczki normalne łóżko :-) A spałem już wiele razy w YHA i wszędzie łóżka są takie same , bardzo wygodne :-)
  Glenbrittle SYHA -Coire a' Ghreadaidh - An Dorus - Sgurr a' Mhadaidh 918m npm - An Dorus - Coire a' Ghreadaidh - Glenbrittle SYHA
  No to jeszcze 9,7km i dodatkowe 895m przewyższenia.
   Pozdrawiam serdecznie w kratę :-)
      Łazior Świętokrzyski

Galeria: