Lake District 2 Blencathra

                 Witam :-)
   A po nocy przychodzi ... nadszedł kojący poranek:-) Tego dnia zaplanowałem wejść na jeden z najpopularniejszych szczytów w Lake District o czym mogłem się też naocznie przekonać po frekwencji na szlaku. Najpierw doliną w dół rzeki River Caldew a póżniej do jeziora Bowscale Tarn leżącego u podnóża Bowscale Fell. Stąd ścieżką wśród połonin doszedłem do mierzącego 868m npm szczytu Blencathra. Wierzchołek Blencathra ma sześć oddzielnych szczytów z których najwyższy nazywa sie Hallsfell. Góra z racji swego kształtu widzianego ze wschodu znana również pod nazwą Saddleback czyli na nasze siodło. A w wolnym tłumaczeniu języka ludów tu dawniej pomieszkujących znaczy  szczyt góry przypominającej siedzisko. Masyw Blencathra tworzy pięciokilometrowy zakrzywiony grzbiet o łagodnych północno-zachodnich stokach i stromych, miejscami urwistych południowo-wschodnich. Od wschodu na wierzchołek idzie szlak poprowadzony przez skalistą poszarpaną grań Sharp Edge u dołu której leży nieduże okrągłe jezioro Scales Tarn. Pod stokami Blencathra działało wiele kopalń wydobywających rudy ołowiu i cynku zamkniętych w 1928r z powodu małej opłacalności dalszego wydobycia. Najwyższy punk góry oznaczony jest betonowym pierścieniem agencji Ordnance Survey zajmującej się sporządzaniem map Wielkiej Brytanii. Świetnych, posiadam ich już trochę:-) Na przysłowiowym siodle, pomiędzy wierzchołkami Atkinson Pike i Hallsfell znajduje się niewiadomego pochodzenia duży krzyż ułożony z kamieni. Panorama ze szczytu Blencathra jest równie wspaniała jak z oddalonego o sześć i pół km w linii prostej Skiddaw. W maju 2014r właściciel tego całego masywu górskiego, Hugh Lowther 8 hrabia Lonsdale wystawił go na sprzedaż ale ze względu na brak satysfakcjonujących ofert dwa lata póżniej Blencathra została wycofana ze sprzedaży. Zszedłem do niedużej wioski leżącej u podnóża masywu o nazwie Threlkeld. W czasie gdy po odkryciu dużych złóż cynku i ołowiu zaczęły w okolicach powstawać kopalnie wieś przeżywała swój największy rozkwit. Dla górników wybudowano liczne domy mieszkalne a Threlkeld posiadało nawet własną stację kolejową i szpital w którym teraz działa Blencathra Centre Hostel. Dzisiaj o czasach świetności przypomina niewielki murowany kościółek St. Mary z 1777r i najstarszy zachowany dom z 1688r The Horse and Farrier Inn. I właśnie pod tym niedużym hotelikiem zakończyła się moja kolejna przygoda z Lake District.
   Crainsgill Beck 295m npm - Roundhouse 245m npm - Bowscale Tarn 490m npm - Bowscale Fell 720m npm - Bonnerdale Crags 683m npm - Atkinson pike 845m npm - BLENCATHRA 868m npm - Blease Fell 805m npm - Threlkeld 150m npm
  Ponieważ czas mnie ścigał więc tylko nieco ponad 15km i 939m przewyższenia. Ale dobrze że w Threlkeld miałem go jeszcze trochę bo na koniec uciekł mi fotografowany właśnie autobus:-) Następnym dojechałem do Penrith skąd pociągiem (pierwszy raz w życiu byłem w Manchester'ze:-) do mojej angielskiej przystani:-) Po czterech latach znów deptałem ścieżki pięknego Lake District, przy równie pięknej pogodzie:-) Pragnę tu pozdrowić Wiolę:-) Tylko dwa dni, a miało być w tym roku tak pięknie. A wszystko przez ten virus jak mawia mój najmłodszy wnusio:-)
         Pozdrawiam serdecznie :-)
              Łazior Świętokrzyski

Galeria: