Peak District - Kinder Scout

    PEAK DISTRICT

Peak District  jest wyżyną w centralnej i północnej Anglii, w południowej części Gór Pennińskich które z kolei są nazywane ,,kręgosłupem Anglii,, Jest to też pierwszy Park Narodowy w Wielkiej Brytanii  utworzony w 1951r  - ,,Peak District National Park,,  Obszar parku dzieli się na  dwie części: północną, tzw. Dark Peak, gdzie dominuje krajobraz rozległych wrzosowisk  i torfowisk , znajdują się tu najwyższe szczyty parku , słabo zaludnioną i bardziej dziką oraz na część południową, tzw. White Peak, gdzie występuje  głównie wapień , jest tu już sporo miejscowości i kopalń - kamieniołomów i cementowni.

  Z racji tego , że moje dzieci od paru lat mieszkają w Anglii co parę miesięcy odwiedzamy je w tym dalekim kraju..A Anglia to nie tylko ceglane czy kamienne szeregowe domki wszędzie wyglądające podobnie i pochmurna , deszczowa aura.  Takie  mniej-więcej było moje wyobrażenie gdy wybierałem się tam pierwszy raz. Ale jest takie wspaniałe urządzonko które całkowocie odmieniło mój pogląd na Anglię (i Anglików - ok) , jest to komputer i internet. W zaciszu domku w Doncaster gdy moja żona z córką i zięciem ,,trajlowały sobie w najlepsze,, ja ,,buszowałem po okolicy,, W ten sposób odkryłem inny , naprawdę piękny świat.  A , że usiedzieć mi na miejscu ciężko to i dzieci mają ze mną nie lekko. Co wizyta to uruchamiam zięcia (jeszcze ma cierpliwość do mnie - no teścia ma jedynego :)  W ten sposób odbyłem już kilkanaście wycieczek bliższych i dalszych, w zeszłym roku przeszedłem dwa Narodowe Szlaki Anglii ,,UK National Trail,, - Pennine Way i Cleveland Way. Pennine Way jest uważany za jeden z najtrudniejszych szlaków w Anglii - około 440km i ponad 13000m przewyższeń ,. Coś jak nasz GSB choć z racji ukształtowania terenu chyba bardziej dostałem na nim w kość niż w naszych Beskidach :)  Może kiedyś o nich napiszę relacje , wspaniała sprawa .

  PEAK DISTRICT , znam te tereny już nie gorzej niż nasze Góry Świętokrzyskie , to już moja jedenasta wyprawa do Dark Peak , czyli północnej części Peak District . Tym razem postanowiłem dotrzeć do szczątków dwóch wraków samolotów których rozbiło się na tym terenie kilkanaście.

Edale (235m npm) - Golden Clough - Edale Moor - Kinder Scout (636m npm) -  Kinder Downfall - Mill Hill (544m npm) -  Black Moor - Snake Pass -  Crocked Clough - Higher Shelf Stones (621m npm) - Shelf Moor - Bleaklow (633m npm) - Clough Edge  - Torside Reservoir - Woodhead Reservoir   W sumie 33km i 1060m przewyższenia , a po drodze trzy najwyższe szczyty tej krainy i dwa miejsca katastrof lotniczych . Rozbity B-24 Liberator na Mill Hill  i szczątki B-29 Superfortress na Higher Shelf Stones
   Część trasy wiodła przez Pennine Way , startowałem z Edale przy ,,The Old Nags Head,, gdzie ma swój oficjalny początek ten szlak .Ale większość trasy sam sobie ,,ułożyłem,, Pogoda była super , wiatru jak na tę krainę było mało , słoneczko grzało, znowu mnie zjarało :) Nie wiem jak Wam , mnie się tam podoba :) Pozdrawiam po angielsku - z nad herbatki :)
  Łazior Świętokrzyski                                                   

Galeria: 

Komentarze

Obrazek użytkownika gizmo

Piekny teren, taki jak lubie. Pusto i dziko. Napewno się tam wybiorę.

Pozdrawiam