Wykus 02 wrzesień 2022

  Na początku września odbyłem wycieczkę rowerową, której głównym celem było odwiedzenie polany na Wykusie. Pierwszym przystankiem na mojej trasie było osiedle Górna Kolonia w Skarżysku-Kamiennej, wybudowane w 1927 roku dla kadry kierowniczej Państwowej Fabryki Amunicji. Po kilku kilometrach przejeżdżając przez rzeczkę Żarnówkę dotarłem do Parszowa, dawnej osady górniczej należącej niegdyś do cystersów z Wąchocka. We wsi w 1934 r. staraniem ks. Józefa Sałka wikariusza z Wąchocka został postawiony  drewniany kościół parafialny, który obecnie znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

  Po opuszczeniu Parszowa, jadąc drogą przeciwpożarową przez lasy Sieradowickiego Parku Krajobrazowego znalazłem się na terenie Rezerwatu Wykus. W centrum rezerwatu znajduje się niewielka polana z pomnikiem w formie kapliczki upamiętniającym znajdujące się tu miejsce obozowania Oddziałów AK ze Zgrupowań „Ponurego” i „Nurta”. Kapliczka powstała staraniem byłych partyzantów „Ponurego” (Jana Piwnika) i „Nurta” (Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego). Uroczystość poświęcenia i odsłonięcia miała miejsce w 1957 r., a kapliczka  otrzymała wezwanie Matki Bożej Bolesnej. Znajduje się tutaj jedyny grób, w którym w 1994 r. został pochowany powtórnie major Eugeniusz Gedymin Kaszyński „Nurt” zmarły w 1976 r. w Londynie, legendarny dowódca i następca „Ponurego”. Kapliczka z otaczającym terenem w promieniu 30 m stanowi Miejsce Pamięci Narodowej „Wykus” i jest wpisane do rejestru zabytków.

  Jadąc w stronę Suchedniowa zatrzymałem się przy leśniczówce Kaczka nad  Żarnówką, położonej na skraju lasów sieradowickich. Suchedniów przejechałem dość szybko i wjechałem w kolejny kompleks leśny nazwany Suchedniowsko-Oblęgorskim Parkiem Krajobrazowym. Przejechałem przez jego część wschodnią, będącą pozostałością dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Na południowym skraju lasów znajduje się zbiornik wodny na rzece Jaślanej  w przysiółku wsi Łączna – Jaśle. Stamtąd niedaleko już do Zalezianki i Występy. Jadąc z Występy do Zachełmia zboczyłem nieco z trasy, aby zobaczyć Bobrzę w jej górnym biegu.
Po przejechaniu Gruszki przez Jaworze i Siodła dojechałem do drogi z Zagnańska, wzdłuż której jest budowana nowa ścieżka rowerowa (częściowo ukończona) prowadząca do Kielc.

andkoz

Galeria: