Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Jest to największe (630 m²) i najstarsze (1979 r.) muzeum dla dzieci w Polsce. Powstało z Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich, w którym zrzeszonych było ponad 80% polskich producentów zabawek. Na kilkunastu wystawach zgromadzono tu kilka tysięcy eksponatów. Obecna siedziba Muzeum mieści się w zabytkowym budynku hal targowych, pochodzącym z XIX wieku. Najcenniejszym eksponatem jest niemiecka lalka woskowa z końca XVIII wieku. Codziennie w południe z wieży zegarowej „wylatuje" świętokrzyska Baba Jaga, wyrzeźbiona przez rodzimego artystę Arkadiusza Latosa, a zamontowana przez zegarmistrza Bonifacego Komorowskiego. Dzieci i ich rodziców zaprasza do siebie Galeria „Abrakadabra”, sklepik z oryginalnymi zabawkami oraz kawiarnia familijna „Kawka Zabawka”.
 

Muzeum to miejsce z zakurzonymi eksponatami, obowiązkowymi kapciami i sennymi portierami. Ale można też inaczej. Wyobraź sobie muzeum nie dla dorosłych, lecz dla dzieci. Nie poważne i smutne, ale kolorowe i zabawne. Pełne nie Bardzo Ważnych Rzeczy, ale zabawek, bo przecież je kochacie najbardziej na świecie.

Tysiące zabawek: dużych i małych, starych i nowych, dla większych i mniejszych w zasięgu Twojej ręki! Możesz je zobaczyć, dotknąć, czegoś się o nich dowiedzieć, a niektórymi nawet pobawić! Na powietrzu czeka na Ciebie plac zabaw z wielką ropuchą. Czy to zaklęta księżniczka…?
„Lalki Świata” i „Popołudniowa Herbatka” dla dziewczynek, samochody i żołnierzyki dla chłopców; zwierzątka na kółeczkach dla wszystkich. Świat zabawek wciągnie Cię już od progu swoimi światłami, dźwiękami i komputerowymi efektami. Magiczna kraina dzieciństwa zaprasza Cię do siebie, abyś poczuł się jak król – Król Maciuś Pierwszy.

Ciekawostka: Pluszowy miś zwany przez Anglosasów ‘Teddy Bear’, wziął swą nazwę od wydarzenia z 1902 roku, kiedy to prezydent USA Theodore ‘Teddy’ Roosevelt uratował podczas polowania małego niedźwiadka. Najpotężniejszy człowiek na Ziemi został tym samym bohaterem komiksu w gazecie "The Evening Star", a właściciel fabryki Ideal, produkującej pluszaki, stał się milionerem. Na pamiątkę tego wydarzenia, dzień 25-go listopada obchodzimy jako Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uwaga! Wiele z nich mieszka właśnie w kieleckim Muzeum.

Przydatne info: bilety po 9 i 5 zł. Parking płatny na pl. Wolności. Tel: 41-343-37-06. Czynne w godz. 8.00 - 16.00 w czasie zimowym (27 października - 30 marca); w godz. 9.00 - 17.00 w czasie letnim (31 marca - 26 października). Czas zwiedzania – ok. 2h. Adres: Kielce pl. Wolności 2.