Doliną Pilicy do Przedborza 19 maj 2023

  Na kolejną wycieczkę rowerową wybrałem się do Przedborza. Jadąc doliną Zwleczy, dopływu Pilicy dojechałem do wsi Pękowiec, należącej obecnie do powiatu częstochowskiego.  W pobliskich lasach, ale położonych w powiecie włoszczowskim znajduje się dawne obozowisko batalionu „Las” 74 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Dowódcą tego batalionu był legendarny na ziemi włoszczowskiej i okolicach major Mieczysław Tarchalski ps. „Marcin” W maju 1944 roku żołnierze tego batalionu rozpoczęli w tym miejscu budowę kompleksu bunkrów. Wybudowano cztery schrony oraz dodatkowo schron na amunicję i inne materiały wojskowe. Bunkry zostały zaplanowane w taki sposób, aby spełniały one funkcje obronne.  Nigdy nie zostały przez Niemców wykryte. W styczniu 1945 roku w tym partyzanckim obozie przebywał generał Leopold Okulicki, ostatni dowódca Armii Krajowej.
Jadąc dalej na północ przejechałem Pilicę i znalazłem się na terenie województwa łódzkiego. Poruszając się wzdłuż doliny Pilicy dotarłem do wsi Sokola Góra. Jest ona położona na wzniesieniu, skąd roztacza się rozległy widok na dolinę Pilicy i leżące na wschodzie Pasmo Przedborsko-Małogoskie z Fajną Rybą, najwyższym wzniesieniem tego pasma. Z Sokolej Góry było już blisko do Przedborza, który był głównym celem tej wycieczki.
Przedbórz to dawny gród królewski, który prawa miejskie otrzymał od Kazimierza Wielkiego. Często przebywał w nim Władysław Jagiełło, który właśnie tutaj podpisał przywilej zezwalający na lokowanie Łodzi jako miasta. Faktem tym Przedbórz chlubi się do dziś. Do rozbiorów miasto znajdowało się w granicach powiatu chęcińskiego województwa sandomierskiego. W okresie międzywojennym i po wojnie (do 1975 r.) miasto należało do województwa kieleckiego. Obecnie należy do województwa łódzkiego.
Po zwiedzeniu miasta rozpocząłem powrót, jadąc wzdłuż doliny Pilicy ale po jej wschodniej stronie i już drogami położonymi na terenie powiatu włoszczowskiego. Po przekroczeniu Czarnej Włoszczowskiej dojechałem do Włoszczowy, gdzie wycieczkę zakończyłem.
Moja trasa rowerowa prowadziła przez tereny trzech województw i liczyła łącznie 94 kilometry.

andkoz

Galeria: