Na granicy województw 24 maj 2020

  Tym razem wybrałem się poza granice województwa świętokrzyskiego. Przejazd rowerowy zacząłem od leżącego już w obrębie województwa mazowieckiego krótkiego pobytu w Szydłowcu, który oddalony jest o 5 km od stacji kolejowej. Miejscowość znana z kilku pobytów, dlatego nie zatrzymując się w niej zbyt długo udałem się na zachód, aby dotrzeć do Chlewisk. Znajduje się tam dawny zamek, w XVII i XIX wieku przebudowany na pałac. Obecnie mieści się w nim 5-gwiazdkowy hotel Manor House SPA, otoczony rozległym, zabytkowym parkiem z malowniczymi stawami.  Ceny za jednodniowy pobyt zaczynają się od 370 zł od osoby. Ponieważ nie zamierzałem w nim nocować, to jedynie postałem przez chwilę przy bramie wjazdowej, a następnie objechałem posiadłość dookoła i udałem się w dalszą drogę.
Przed wsią Skłoby w lesie rzucowskim natrafiłem na cmentarz ofiar pacyfikacji dokonanej przez Niemców 11 kwietnia 1940 roku w odwecie za działalność oddziału mjr „Hubala” Licząca blisko 400 gospodarstw wieś została doszczętnie spalona (ocalała tylko szkoła i kilka budynków) a Niemcy rozstrzelali ponad 200 osób. Po opuszczeniu Skłobów leśnymi drogami przejechałem dwukrotnie granicę województw mazowieckiego i świętokrzyskiego aby dotrzeć do jednego ze źródeł rzeki Kamienna. Źródło to zwane „Biały Stok” znajduje się w pobliżu Antoniowa położonego w województwie mazowieckim.
Następnym przystankiem na trasie rowerowej było Hucisko, w pobliżu którego wznosi się Altana (wys. 408 m n.p.m.), najwyższy szczyt województwa mazowieckiego. A dalej leśną drogą przeciwpożarową tzw. drogą strażową (biegnie nią granica województwa świętokrzyskiego) dotarłem do obrzeży Skarżyska-Kamiennej. Starą drogą E7 dojechałem do centrum miasta. Ale wcześniej przejechałem żółtym szlakiem turystycznym przez teren nadleśnictwa, gdzie znajduje się grób żołnierza Wojska Polskiego, rozstrzelanego przez Niemców we wrześniu 1939 r. Z tego miejsca to już niewiele pozostało mi do dworca kolejowego i do zakończenia wycieczki rowerowej, którą odbyłem w dniu 24 maja 2020.  Trasa przejazdu w tym dniu wyniosła 67 km.

 

andkoz

Galeria: