Okolice Włoszczowy marzec 2020

  21 marca wybrałem się po raz kolejny w tym roku do Ludyni. Tym razem zabrałem ze sobą rower. Objechawszy tylko staw, nie zatrzymując się przy dworze, udałem się do Włoszczowy. Po drodze przejechałem przez Rząbiec - znany z bitwy stoczonej we wrześniu 1944 w pobliskim lesie między oddziałami Narodowych Sił Zbrojnych a oddziałem Armii Ludowej i grupą radzieckich spadochroniarzy; a następnie Nieznanowice - miejscowość, w której znajduje się pałac z przełomu XIX i XX wieku. Pałac wybudował znany łódzki przemysłowiec Izrael Poznański. W Włoszczowie nie zatrzymałem się zbytnio, gdyż było chłodno i wiał wiatr.
Kolejnym celem było Kluczewsko, położone w północno-zachodniej części powiatu włoszczowskiego. Po krótkim odpoczynku w pięknym, zabytkowym parku, w którym niegdyś znajdował się XVIII-wieczny dwór z ruszyłem w dalszą drogę. Ten odcinek trasy przebiegał doliną rzeki Czarna (Włoszczowska).
Po przejechaniu kilkunastu kilometrów dotarłem do Oleszna, niegdysiejszego miasta. Oleszno prawa miejskie otrzymało od Władysława Jagiełły, ale już w pierwszej połowie XVI wieku przystało być miastem. W Olesznie zachował się dwór pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku. Dwór obecnie znajduje się w rękach prywatnych, ale nie są w nim prowadzone żadne prace remontowe i dlatego powoli niszczeje. W Olesznie jest też barokowy kościół zbudowany przez właścicieli Oleszna - Mikołaja Kazimierza i jego żonę Teresę Podoskich W głównym ołtarzu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Dzięki temu kościół w Olesznie zaliczany jest do Maryjnych Sanktuariów.
Za Olesznem czekał mnie niewielki podjazd na Górę Świdzińską. Na północno-zachodnich stokach góry położona jest w Wola Świdzińska. W okresie międzywojennym dobra należały do Niemojewskich, którzy posiadali we wsi XIX-wieczny dwór.
Dalej przez Świdno i Krasocin dotarłem do stacji Ludynia, skąd pociągiem wróciłem do Kielc. Przejechałem trasę na rowerze o długości 62 km.

andkoz

Galeria: