Dzika koza kri kri, można ją spotkać tylko na Krecie

koza kri kri

Kreta słynie z niezliczonej ilości kóz...

Na każdym kroku można spotkać kozy. Zarówno te hodowlane, które łażą po całej wyspie w samopas jak i te dzikie kozy kreteńskie, czyli kozy kri kri.

Na początku mnogość kóz zaskakuje. Człowiek zastanawia się czy jak wróci do hotelu to koza wyskoczy mu z lodówki ;) Potem się do tego przywyka, a po powrocie do Polski, brakuje brzdęku dzwoneczków na ulicach :)


koza hodowlana na Krecie (jaka uśmiechnięta)

Koza kri kri (agrimi) dawniej zamieszkiwała wschodnią część basenu Morza Śródziemnego, teraz występuje naturalnie tylko i wyłącznie na Krecie. Kri kri najlepiej czują się w terenach górskich, potrafią chodzić niemal po pionowych skałach.

Podczas II wojny światowej (okupacji niemieckiej), kozy kri kri były jedynym pożywieniem dla partyzantów, którzy ukrywali się w górach. Liczba kóz gwałtownie spadła do 200 sztuk. Oprócz tego kri kri były narażone na ataki kłusowników.

Teraz na Krecie występuje około 2000 kri kri, a polowanie na nie jest surowo zabronione. Dodatkowo stworzono im specjalne warunki. Przesiedlono kozy na maluteńkie wysepki należące do Krety ( Dia, Thodorou i Agii Pandes). Tam są bezpieczne, chronione i mogą żyć w spokoju, z dala od ludzi :) Organizowane są wycieczki statkiem wokół wysepek, ale dostrzeżenie kóz jest niemal niemożliwe.

OSTATNI DZIEŃ NA KRECIE - SZALONY REJS Z CHARYZMATYCZNYM KAPITANEM NICKIEM WOKÓŁ WYSPY THODOROU I LAZARETTA

Oprócz tego możemy je spotkać w Górach Białych i wąwozie Samaria, którego teren w 1962r został parkiem narodowym, przede wszystkim ze względu na to, aby kri kri nie wyginęły.

Nam udało się zaobserwować kozę kreteńską tylko raz, gdy wychodziliśmy z wąwozu Samaria.

Zobacz też:

SAMARIA NAJDŁUŻSZY WĄWÓZ EUROPY NA KRECIE

PIERWSZE KROKI NA KRECIE, MOC MONASTYRÓW NA PÓŁWYSPIE AKROTIRI

KILKA SŁÓW O KRECIE I MIASTECZKU CHANIA

PALEOCHORA, KISSAMOS I AGIA ROUMELI - PLAŻE NA KRECIE

W DRODZE NA PACHNES - NAJWYŻSZY SZCZYT GÓR BIAŁYCH NA KRECIE

JEZIORO KOURNA I MIASTECZKO RETHIMNON, GDZIE WALCZYLI POLSCY ŻOŁNIERZE O WOLNOŚĆ KRETY

Galeria: