Pałac Wielopolskich w Chrobrzu

Fundatorem pałacu w roku 1859 był margrabia Aleksander Wielopolski, herbu Starykoń, XIII ordynat pińczowski. Za późnoklasycystyczny projekt odpowiada słynny Henryk Marconi (twórca m.in. sanatorium swojego imienia w Busku-Zdroju, czy pałacu Karskich we Włostowie, by przytoczyć tylko obiekty z naszego regionu). Domniemanym celem budowy pałacu była potrzeba pomieszczenia obszernego księgozbioru ordynacji Wielopolskich. Obecnie działa tu Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia.

Nazwa miejscowości Chroberz pochodzi od Bolesława Chrobrego, który wracając z wyprawy kijowskiej, wzniósł tu obronny zamek i założył parafię.

Od frontu na I piętrze znajduje się taras, zwieńczony czterema posągami klasycystycznymi, przedstawiającymi rzymskich i greckich bohaterów: Germanika i Achillesa oraz boginie: Ceres i Minerwę. Wnętrza pałacu kryją sale: balową, myśliwską; jadalnię oraz dawną kaplicę.

Część kancelaryjną pałacu stanowi dawny gabinet prywatny margrabiego Wielopolskiego oraz biblioteka. Do czasów obecnych zachowało się biurko margrabiego i oryginalna szafa biblioteczna.

W dawnej sali myśliwskiej - bawialni, a obecnie Galerii Regionalnej można podziwiać cztery medaliony portretowe z wizerunkami kolejnych właścicieli pałacu, autorstwa Andrzeja Pruszyńskiego.

W okresie powstania styczniowego, w marcu 1863 r. w pałacu stacjonował wraz ze swym oddziałem generał Marian Langiewicz oraz brat Albert Chmielowski wyniesiony na ołtarze przez papieża Jana Pawła II.

Pałac otacza park w stylu angielskim z platanem klonolistnym, kilkusetletnimi miłorzębami japońskimi i lipami w randze pomników przyrody. Zachowała się tu też zabytkowa kaplica, wzorowana na kaplicy zamkowej w Książu Wielkim, położonym w Małopolsce przy drodze krajowej nr 7.

Wystawy stałe:

  • Wykopaliska z Pełczysk
  • Historia Ordynacji Wielopolskich
  • Izba Pamięci Republiki Pińczowskiej
  • Galeria Regionalna
  • Geograficzne Studium Regionu
  • Kultura Rolna XIX i XX wieku

Ciekawostka: w sali balowej pałacu w 2000 roku nakręcono scenę balu w Odolanach z filmu "Przedwiośnie", który Filip Bajon wyreżyserował na podstawie powieści Stefana Żeromskiego z 1924 roku.

Godziny otwarcia:

w sezonie zimowym (listopad - marzec): środa - niedziela w godz. 11 - 17,

w sezonie letnim (kwiecień - październik): wtorek - niedziela w godz. 11 - 18.

Tel.: 041 356 40 03 wew. 33.

 

Galeria: