Okolice Koniecpola 3 listopad 2022

    Koniecpol jest miastem położonym na zachodnim krańcu Niecki Włoszczowskiej, około 5 kilometrów na zachód od granic obecnego województwa świętokrzyskiego. Miasto zostało ulokowane nad rzekami Białką i Pilicą. Prawa miejskie Koniecpol uzyskał w 1443 roku, i aż do 1793 roku wchodził w skład województwa sieradzkiego. Później należał do guberni piotrkowskiej oraz kolejno województwa łódzkiego, kieleckiego i częstochowskiego. Obecnie jest miastem województwa śląskiego. Głównym zabytkiem Koniecpola jest pałac Koniecpolskich. Został on zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku przez wojewodę sieradzkiego Aleksandra Koniecpolskiego i jego syna Stanisława, słynnego hetmana wielkiego koronnego. Pałac był w XVIII wieku przebudowany przez ówczesnych właścicieli Czapskich. W 1945 roku uległ znacznym zniszczeniom. Po wojnie odbudowany, a obecnie opustoszały czeka na lepsze czasy.
Po zwiedzeniu Koniecpola, gdzie jeszcze obejrzałem kościół parafialny również fundacji Koniecpolskich udałem się w dalszą drogę, przejeżdżając przez Radoszewnicę (dawny pałac z końca XIX wieku), Dąbrowę Zieloną (kościół z XVI wieku, przebudowany w XX) oraz Świętą Annę.  W Świętej Annie znajduje się sanktuarium, które powstało w miejscu cudownych wydarzeń i związane jest z kultem świętej Anny. W 1609 roku w miejscu danej kaplicy został ufundowany kościół i klasztor bernardynów. Po kasacie klasztoru bernardynów po powstaniu styczniowym, w ich miejsce przybyły dominikanki ze skasowanego klasztoru w Piotrkowie Trybunalskim. Mniszki żyją w klasztorze, przestrzegając zasad ścisłej klauzury i opiekując się jednocześnie pielgrzymami zdążającymi na Jasną Górę.
Z Świętej Anny jest niedaleko do Przyrowa nad Wiercicą, dawnego miasta założonego przez Kazimierza Wielkiego. Ciekawym zabytkiem jest kościół św. Mikołaja z XVII wieku. Jego usytuowanie na terenie dawnej wsi Komorowo związane jest z lokacją miasta.
Jadąc dalej doliną Wiercicy przybyłem do Sygontki, skąd leśnymi drogami dotarłem do Podlesia. Znajdujący się w tej miejscowości kościół drewniany został zbudowany w XVIII wieku i nosi rzadko obecnie spotykane wezwanie świętego Idziego. Przejeżdżając przez Podlesie znalazłem się ponownie na terenie Niecki Włoszczowskiej. Po przejechaniu Białki Lelowskiej i Pilicy ponownie dotarłem do Koniecpola, kończąc 60-kilometrową wycieczkę.

andkoz

Galeria: