2024.04.19. Flamborough Head

                   Witam :-)
    W północno-wschodniej Anglii znajduje się wysunięty w Morze Północne przylądek Flamborough Head. Zbudowany jest ze skał kredowych tworzących klify o wysokości dochodzącej do 120m. Całe to wybrzeże urozmaicone jest licznymi zatoczkami, jaskiniami i skalnymi kolumnami. Jest też jednym z największych siedlisk ptactwa morskiego w Anglii. Szacuje się, że w okresie lęgowym od marca do sierpnia gnieździ się tu około pół miliona głuptaków, mew, maskonurów, alk, nurzyków, ostrygojadów I kormoranów. Dlatego też całe to klifowe wybrzeże jest objęte rezerwatem przyrody. Nazwa przylądka pochodzi prawdopodobnie od angielskiego słowa flame, które oznaczało miejsce, gdzie palił się płomień. Rozpalany oczywiście w celach nawigacyjnych który w późniejszych czasach zastąpiony został latarniami morskimi. Na przylądku znajdują się takowe dwie, oddalone od siebie o około 400m. Zachowana do dziś niefunkcjonująca już starsza pochodząca z 1674r i nowsza nadal czynna wzniesiona w 1806r. Na przylądku znajduje się też kilka miejscowości i do jednej z nich dotarłem pociągiem. Chociaż w pobliżu wioski Bempton odkryto nawet domy z epoki brązu to dzisiaj można podziwiać zabudowania trochę młodsze z XVIIIw.  Najstarszym zabytkiem wioski jest pochodzący z XIIIw kościół św. Michała (church of St Michael). Około dwóch kilometrów od latarń morskich leży wioska Flamborough. Pierwsze wzmianki o tutejszej świątyni datowane są na 1150r. To kamienny kościół św. Oswalda (church of St Oswald) który był później kilka razy przebudowywany. W pobliżu kościoła nikłe pozostałości po zamku rodziny Constabl którego budowę rozpoczęto w 1351r. Ostatni z tego rodu, Sir Robert Constabl zmarł bezpotomnie w 1537r i odtąd opuszczona warownia popadła w ruinę. Największą miejscowością w pobliżu przylądka Flamborough Heat jest około 35tys miasto Bridlington. Pierwsze wzmianki o istniejącej tu osadzie są datowane na XIw. W 1113r powstał tu klasztor augustianów który przetrwał do roku 1538, kiedy to jego działalność zakończył król Henryk VIII. Wszystkie budynki klasztorne zburzono, z wyjątkiem budynku bramnego i nawy, która przez trzy następne stulecia służyła wiernym jako kościół parafialny. Dopiero dzięki funduszom ze zbiórki wiernych od 1846r rozpoczął się remont i rozbudowa świątyni. Dziś kościół klasztorny św. Marii (Priory Church of St Mary) jest największym z kilku zabytkowych świątyń w Bridlington. I choć miasto kilkakrotnie ucierpiało podczas niemieckich nalotów w czasie II wojny światowej to zachowało się w nim dużo zabytkowych domów z XVIII i XIXw. A po tej wojennej zawierusze pozostały tylko opuszczne bunkry strażników wybrzeża.
      Bempton 60m npm – The Moor 105m npm – Bempton Cliffs 90m npm – Flamborough Cliffs 40m npm – Flamborough Head 45m npm – Flamborough 45m npm – Bridlington 20m npm
  Chyba przez tą angielską pogodę pod koniec dzisiejszej wędrówki wysiadły mi akumulatorki w moim GPSie. Więc tak w przybliżeniu przeszedłem około 33km z ilomaś tam metrami przewyższenia – około 300 :-)  Początkowo trochę mi popadało, później nad klifami wiało jak miło, aż zrobiło się pięknie i cicho :-)  Wycieczkę tą planowałem odbyć podczas ostatniego pobytu w Anglii na Boże Narodzenie, ale jakoś zrezygnowałem. Miałem nosa - dzisiaj parę razy na klifach ciężko mi było ustać a wtedy nad Anglia naprawdę wiało :-) Tym razem tak trochę dla odmiany zamiast górskiej wędrówki wybrałem się na klify. A tych w Wielkiej Brytanii nie brakuje - byłem już w paru takowych miejscach :-)
          Pozdrawiam serdecznie :-)
             Łazior Świetokrzyski

Galeria: