"Na Ponidziu wiosna trwa..." czyli relacja z I "50- tki Ponidziańskiej"

 

13 kwietnia 2013 r. stało się to na co długo czekało wielu piechurów... wyruszyła pierwsza "Ponidziańska 50-tka" czyli maraton pieszy na 50 km- impreza turystyczna skierowana do wytrawnych piechurów.
Maraton rozpoczął w  się w Busku-Zdroju, zakończył w Stopnicy i biegł po pięknych i urokliwych zakątkach Ponidzia.

Ponidziańska miała charakter turystyczno – rekreacyjno – wytrzymałościowy... trasa marszu przebiegała wprawdzie terenem nizinnym ale trudnym i wymagała od uczestników dobrej zaprawy w turystyce pieszej. Dla mnie osobiście była to najbardziej ekstremalny maraton pieszy na  50 km w jakim miałam możliwość  i przyjemność wziąć udział. Dużo problemów sprawiał podmokły teren i duża ilość błota na trasie. To już wina zimy, która zbyt długo w tym roku się panoszyła...

Trasa maratońska przebiegała znakowanymi szlakami turystycznymi- niebieskim: Busko-Zdrój – Chotelek Zielony - Skorocice– Aleksandrów – Chochół – Chotel Zawierzbie – Brzezie - Chotel Czerwony, następnie specjalnie oznakowaną przez organizatorów trasą, znakami pomarańczowymi na trasie: Chotel Czerwony – Równiny – Badrzychowice, potem szlakiem zielonym, który dodatkowo oznakowany został znakami pomarańczowymi: Badrzychowice – Rzegocin – Chinków – Solec-Zdrój – Włosnowice – Magierów - Wolica – Stopnica.

Wbrew całotygodniowym prognozom, pogoda podczas maratonu była piękna, świeciło słońce, było ciepło i tylko czasami gdzieś w oddali można było usłyszeć odgłosy burzy. Towarzystwo skowronków, bocianów, żab, motyli, zajęcy i saren wyskakujacych czasami spod nóg było bardzo miłe i sympatyczne. W powietrzu pachniało wiosną i widać ja było na każdym kroku.

Ponidzie to bardzo urokliwy zakątek regionu świętokrzyskiego, widoki były przepiękne, czasami zapierające dech w piersiach. Na pewno warto będzie tutaj wrócić i po raz kolejny zachwycić się urodą ponidziańskich krajobrazów oraz bogactwem fauny i flory.

Oficjalne zakończenie rajdu odbyło się w niedzielę rano, 14 kwietnia w Zamku Królewskim w Stopnicy. W maratonie na 50 km wzięło udział 100 osób- tylko jedna osoba nie zaliczyła powyższego dystansu ze względu na stan zdrowia, pozostali zmieścili się w limicie 13 godz.
Podczas uroczystości wójt gminy Ryszard Zych w towarzystwie przewodniczącej Rady Miejskiej w Busku-Zdroju Justyny Nurek wręczył pamiątkowe medale i odznaczenia.

Impreza została objęta patronatem honorowym: Starosty Buskiego, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Busku-Zdroju, Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Wójta Gminy Stopnica, Wójta Gminy Solec-Zdrój.
Partnerami rajdu są: Buskie Samorządowe Centrum Kultury – Centrum Informacji Turystycznej, Gminne Centrum Kultury w Stopnicy, Gminne Centrum Kultury w Solcu-Zdroju, Harcerska Grupa Ratownicza ZHP Hufiec Busko-Zdrój, Związek Strzelecki "Strzelec” JS 2121 przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju, Wydawnictwo Kartograficzne "COMPASS”, Agencja Turystyczna DAL - Leszek Cmoch, Studio Reklamy "Mstudio”.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z zakresu Małych Projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013,  przy współudziale Buskiej Lokalnej Grupy Działania „Słoneczny Lider”.

To tyle tytułem relacji z maratonu a teraz należą się wielkie podziękowania dla kolegów z Buska za przygotowanie tej wspaniałej imprezy turystycznej:-) Wielkie gratulacje za organizację maratonu, za pogodę którą nam zamówiliście i pokazanie piekna Ponidzia. Osobiście mam nadzieję, że 50- tka Ponidziańska wpisze się na stałe w terminarz długodystansowych imprez turystycznych.

Do miłego zobaczenia na następnych maratonach:-))

 

 

Galeria: