Kilka słów o Krecie i miasteczku Chania

Kreta jest największą wyspą grecką, piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską i dziewięćdziesiątą wyspą na świecie.

Kiedyś połączona była łańcuchem górskim z Peloponezem w południowej Grecji i terenami dzisiejszej Turcji. Poprzez skomplikowane ruchy górotwórcze, morze pochłonęło i przykryło lądy. Tym sposobem Kreta stała się wyspą.

Jej historia nosi znamiona zamierzchłych czasów... Pierwsi mieszkańcy Krety przybyli ponoć z Azji Mniejszej, Egiptu i Afryki Północnej. Pierwsze ślady bytności człowieka wskazują na okres neolitu, około 6000 lat p.n.e.

Jednak najważniejszym odkryciem było odnalezienie śladów kultury minojskiej, która kształtowała się już w 3000 r. p.n.e. Cywilizacja minojska była bardzo rozwinięta pod względem architektury, technologii i sztuki. Wtedy ich europejscy sąsiedzi mogli tylko pomarzyć o takich dogodnościach jak np. kanalizacja wodna...

Cywilizacja minojska jest także nazywana pierwszą cywilizacją Europy. Będąc na Krecie mieliśmy okazje zobaczyć małą cząstkę pozostałości po tej tajemniczej kulturze. O czym można przeczytać w poprzednim artykule PIERWSZE KROKI NA KRECIE, MAGICZNA MOC MONASTYKRÓW NA PÓŁWYSPIE AKROTIRI

Byliśmy w kilku miastach, ale naszym głównym punktem, gdzie mieszkaliśmy i zawsze wracaliśmy było miasteczko Chania, o którym pragnę powiedzieć parę słów.


źródło zdjęcia: podroze.gazeta.pl

Miasto to jest drugim co do wielkości na Krecie. Należy do jednych z najstarszych siedzib ludzkich w Europie, znaleziono tu bowiem pozostałości po osadach minojskich z IV tysiąclecia p.n.e.


Meczet Janczarów


Port Wenecki w Chanii z widokiem na Góry Białe

Chania znana jest przede wszystkim z Portu Weneckiego oraz urokliwej zabytkowej dzielnicy, które są pozostałością po zdobyciu miasta przez Wenecjan w XIII wieku. Natomiast meczet Janczarów to pamiatka po przejęciu Chanii przez Turków w 1645r i jest najstarszą tego typu budowlą na całej Krecie.


Latarnia morska w Chanii

Godna uwagi jest także miejscowa hala targowa, gdzie można kupić lokalne specjały. Coś dla każdego smakosza, czyli świeże owoce morza, ryby, oliwa, liczne przyprawy, zioła, mięsa, sery, warzywa i owoce... Cudowny bazarek, niczym nieprzypominający naszych typowych polskich bazarów... ;)

Pod względem turystycznym Chania jest doskonałym miejscem wypadowym. Znajduje się tu bardzo dobrze zorganizowana stacja busów, skąd można dostać się praktycznie w każde wybrane miejsce na wyspie. W łatwy sposób można dojechać np. do głównej atrakcji turystycznej Krety– wąwozu Samaria, najdłuższego wąwozu w Europie liczącego 18 km długości.

Więcej o wąwozie Samaria: SAMARIA NAJDŁUŻSZY WĄWÓZ EUROPY NA KRECIE

Zobacz też: PALEOCHORA, KISSAMOS I AGIA ROUMELI - PLAŻE NA KRECIE

DZIKA KOZA KRI KRI, MOŻNA JĄ SPOTKAĆ TYLKO NA KRECIE

W DRODZE NA PACHNES NAJWYŻSZY SZCZYT GÓR BIAŁYCH NA KRECIE

JEZIORO KOURNA I MIASTECZKO RETHIMNON, GDZIE WALCZYLI POLSCY ŻOŁNIERZE O WOLNOŚĆ KRETY

OSTATNI DZIEŃ NA KRECIE - SZALONY REJS Z CHARYZMATYCZNYM KAPITANEM NICKIEM WOKÓŁ WYSPY THODOROU I LAZARETTA

Galeria: