2016.10.23. Świętokrzyskim szlakiem

                    Witam :)

   Był szlachcicem który miał odwagę przeciwstawić się potędze kościoła (pomijając czy w słusznej , czy też nie sprawie)  Nie zlękł się walki z małogoskim proboszczem i nawet po nałożeniu ekskomuniki potrafił dalej się z nim procesować. Dopiero grożba banicji i jego śmierć zakończyły ten spór. I tylko dzięki umiejętnym zabiegom dyplomatycznym jego siostrzeńca został pochowany po chrześcijańsku.  Był potomkiem jednego z najstarszych rodów małopolskich . Osiedlając się w Lasochowie stał się posiadaczem dworu , zabudowań folwarcznych i stawów hodowlanych. I właśnie o część tych terenów , granicznych z dobrami kościelnymi trwał spór. Był też autorem paru książek , w tym swoistej autobiografii opisującej prawdziwe oblicze siedemnastowiecznej szlachty.  Krzysztof z Krużlowej Pieniążek herbu Odrowąż , jego imieniem został nazwany powstały trzy lata temu żółty szlak pieszy biegnący z Żarczyc Dużych przez Lasochów do Nagłowic. W Żarczycach Dużych urodził się jeden z wybitnych prekursorów polskiego oświecenia , ksiądz , poeta i pedagog Stanisław Konarski którego imię nosi niebieski szlak pieszy z Jedlnicy do Jędzrzejowa (pierwotnie do Żarczyc Dużych). We wsi dwa kamienne krzyże , murowana kapliczka i niedaleko niej nieduży cmentarzyk wojenny z I wojny światowej z mogiłami żołnierzy niemieckich poległych w latach 1914-1915.  Szlak żółty ma początek przy drodze na Oksę , niedaleko kościoła przed którym znajduje się obelisk z tablicą poświęcony księdzu Konarskiemu. Przy pierwszych zabudowaniach za kościołem skręcamy w lewo , w polną drogę którą udajemy się do Lasochowa. W dawnych zabudowaniach folwarcznych nowi właściciele dworu Krzysztofa Pieniążka urządzili małe muzeum , Izbę Tradycji w Lasochowie. Tutaj urodził się też Wincenty Żeromski , ojciec Stefana Żeromskiego. Z Lasochowa polną drogą udajemy  się obok stawów i młyna wodnego do Zakrzowa. Za wsią cały czas prosto polnymi i leśnymi drogami dochodzimy do wsi Oksa , dawniej miasteczka założonego przez Mikołaja Reja. Mijamy zabytkowy kościól (pierwotnie zbór kalwiński Rejów z XVIw) z drewnianą wieżą i herbem Rejów nad głównym wejściem . Miejsce słynne też z zupełnie innego powodu - z wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych smacznego Karpia z Oksy :) Ze wsi udajemy się w stronę lasu i jego brzegiem dochodzimy do stawów. Ostatni , parokilometrowy odcinek leśny i jesteśmy w Nagłowicach gdzie w parku obok dworku Mikołaja Reja szlak kończy swój bieg.  W budynku mieści się Muzeum Mikołaja Reja oraz biblioteka i punkt informacji turystycznej. Obok dworu pałac Radziwiłłow , ostatnich właścicieli tych ziem ,  mieszczący obecnie dom dziecka.  Mikołaj Rej uważany za ,,ojca polskiej literatury,, poeta , prozaik , tłumacz i polityk piszący w ojczystym języku jak wieść niesie z powodu słabej znajomości łaciny :) A i szlachta będąca głównym odbiorcą jego dzieł też wolała inne zbytki niż takową łacinę:)  Przez pewien czas Rej mieszkał i tworzył właśnie w Nagłowicach.

    ,,A niechaj narodowie wżdy postronni znają , iż Polacy nie gęsi , iż swój język mają,,

  Żółty szlak pieszy  im.Krzysztofa z Krużlowej Pieniążka herbu Odrowąż poprowadzony przez Płaskowyż Jędzrzejowski po dawnych ,,włościach,, Konarskich , Lasochowskich/Pieniążków i Rejów . Powstały z inicjatywy obecnych właścicieli dworu w Lasochowie.

  Żarczyce Duże - Lasochów - Łowisko - Zakrzów - Oksa - Popowice - Nagłowice 

 Szlak ma 25km (moja ,,mądra maszynka,, pokazała dwieście metrów więcej , ale to tyle akurat trzeba dojść do kościoła w Oksie:) i choć to szlak nizinny to jakoś mi wyszło 127m przewyższenia:)

Tegoroczna pażdziernikowa aura  nas nie rozpieszcza ale ta niedziela była w sam raz na wędrówkę. A wędrowaliśmy sobie razem z Markiem przy gniewoszach i innych łabątkach ze smakiem ... figi :)

  Pozdrawiam serdecznie :)

   Łazior Świętokrzyski

Galeria: