2016.11.22. Świętokrzyskim szlakiem
Witam :)
Na północno zachodnich obrzeżach naszego województwa mało jest wyznakownych szlaków. Jednym z nielicznych jest krótki szlak łącznikowy z Mrowiny do Białego Brzegu przechodzący przez teren Przedborskiego Parku Krajobrazowego. W chwili obecnej szlak praktycznie zapomniany , dawno nie odnawiany. Słabo oznakowany , ale jak się dowiedziałem w siedzibie Parku w Przedborzu w latach 2017-2018 ma się to zmienić i wszystkie szlaki na terenie Parku mają być odnowione. Ano zobaczymy :) Na razie trzeba się zaopatrzyć w dobrą mapę i mieć jako taką orientację w terenie :) Początek szlaku przy przystanku autobusowym we wsi Mrowina , ale pierwszy znak szlaku zobaczyłem dopiero kilkaset metrów dalej , w drodze do Dobromierza. Dalej szlak skręca w stronę Rezerwatu Stepowego Murawy Dobromierskie. Na Bukowej Górze spotykamy znaki zielone pieszego Szlaku Przedborskiego Parku Krajobrazowego biegnącego z Rączek do Przedborza. Przechodzimy przez piękny , stary bukowy las i dalej idziemy polną drogą do wsi Rączki. Przy drodze zabytkowy kościółek św.Trójcy z 1865 r. Nieopodal stał dwór z XIXw po którym w chwili obecnej niewiele zostało. Idziemy obok parku podworskiego i dalej polną drogą a póżniej lasem dochodzimy do Stanicy Harcerskiej Biały Brzeg. Stanica została wybudowana w ramach (nie wiem czy obecnie coś takiego jest możliwe:) czynu społecznego 37 lat temu i służy młodzieży do dziś. Obok stanicy nawet wyrażny znak początkowy szlaku. Czarny szlak pieszy ,,obejściowy,, niebieski Szlak Rzeki Pilcy mający początek i koniec przy tym właśnie szlaku.
Mrowina - Dobromierz - Rezerwat Murawy Dobromierskie - Rezerwat Bukowa Góra - Rączki - Biały Brzeg
Szlak ma długość 11km i tyle praktycznie mi ,,wyszło,, (10,9km) A że była jedna góra po drodze to i przewyższenia aże 120m mi też ,,wyszło,, :)
Dojazd z Kielc jest tam raczej kiepski więc do Mrowiny , do mojego autka doszedłem prawie pięć kilometrów niebieskim Szlakiem Rzeki Pilicy. Około trzy kilometry dalej , we wsi Łapczyna Wola , na małym pagórku ruiny zboru ariańskiego z XVIIw Jeszcze trzy kilometry dalej , we wsi Stanowiska zabytkowe kapliczki i figura św. Franciszka oraz kościół św. Jakuba Apostoła z XIVw W przysiółku Korpusza w przydrożnym zagajniku kaplica cmentarna z XIXw rodziny Czaplickich , właścicieli tych ziem. Jakieś dwieście metrów od kaplicy ruiny drewnianego dworku i prowadząca do nich zarośnięta aleja lipowa.
Pozdrawiam serdecznie :)
Łazior Świętokrzyski