VII Rajd Mikołajkowy AKTK PTTK "Sabat"- wędrówka po ziemi opatowskiej

 

5 grudnia 2015 r. miałam wielką przyjemność uczestniczyć w VII Rajdzie Mikołajkowym, zorganizowanym przez AKTK PTTK „Sabat”. W tym roku penetrowaliśmy ziemię opatowską, wędrując na trasie: Gierczyce- Orłowiny- Kaliszany- Mierzanowice- Wojciechowice- Bidziny.

Wizyta Świętego Mikołaja kojarzy nam się z piękna zimą i dużą ilością śniegu. W tym roku nic z tych rzeczy- pogoda owszem była piękna ale wiosenna. Wędrując poprzez pola można było nasycić oczy różnymi odcieniami zieleni pól, na których wyrosły wszelkiego rodzaju oziminy.

Tradycyjnie większość z nas miała założone atrybuty mikołajkowe- czapki „mikołajki”, każdy zabrał worek cukierków, żeby częstować nimi siebie nawzajem, dzieci i dorosłych w mijanych przez nas wioskach.

34- czworo Mikołajów wędrujących poprzez pola i wioski to dla ich mieszkańców był niecodzienny widok. Zarówno dzieci jak i dorośli witali nas serdecznie i pozdrawiali z sympatią a my z radością rozdawaliśmy cukierki.

W Wojciechowicach odbyło się ognisko integracyjne, przy którym miło i wesoło spędziliśmy czas.
Wycieczka zakończyła się w Bidzinach i tam ziemia opatowska pożegnała nas pięknym zachodem słońca i o 16:00 cóż... chciał, nie chciał, trzeba było się zapakować w busa i wracać do Kielc.

Po drodze odwiedziliśmy kilka zabytkowych kościołów- prawdziwych perełek architektury i zdobnictwa. Nie do wiary, że w tak małych miejscowościach jak Gierczyce, Wojciechowice czy Bidzice znajdują się tak piękne obiekty- godne zwiedzenia i podziwiania. Ja osobiście bardzo lubię zwiedzać kościoły a najbardziej zachwycają mnie małe, zabytkowe i kameralne kościółki.

VII Rajd Mikołajkowy był nie tylko okazja do kolejnej pieszej wędrówki ale również okazją do zobaczenia miejsc rzadko uczęszczanych w naszym regionie, podziwiania przyrody i integracji paczki znajomych, kochających turystykę pieszą i wędrówki po regionie świętokrzyskim. 

Po raz kolejny dziękuję prezesowi klubu kol. Krzysiowi Sabatowi i jego ekipie, za pięknie zaplanowaną trasę, zaangażowanie i solidne przygotowanie kolejnej udanej imprezy turystycznej.

Uczestników mikołajkowej wędrówki tradycyjnie pozdrawiam. Do zobaczenia na kolejnych wyprawach i wędrówkach.

 

Tekst i foto: Joanna Burtnik

Galeria: