11-06-2022 Wędrówka gorczańskimi szlakami, Turbacz.

W sobotę 11 czerwca wybraliśmy się z Dorotą w Gorce, naszym głównym celem był Turbacz. Wędrówkę rozpoczęliśmy we wsi Obidowa, z której zielonym szlakiem turystycznym udaliśmy się na Stare Wierchy. Stare Wierchy to zwornik trzech grzbietów, zbiegają się tu też granice trzech wsi Ponic, Obidowa i Poręba Wielka. Na wypłaszczonym terenie znajdują się liczne polany pod które podchodzą pola uprawne.  Miejsce znane było od dawna, przed laty stała tu karczma, do której często zaglądali zbójnicy. Dziś Stare Wierchy są ważnym węzłem szlaków, a funkcję karczmy przejęło schronisko. 

Schronisko PTTK na Starych Wierchach

Schronisko na Starych Wierchach oddano do użytku w styczniu 1933 roku. Obiekt służył turystom, a w czasie II wojny światowej również partyzantom. W grudniu 1944 roku wycofujące się przez góry oddziały Wermachtu natrafiły na Starych Wierchach na kryjówkę żołnierzy AK. Po zaciętej walce partyzanci wycofali się do lasu, a hitlerowcy spalili schronisko. Po wojnie PTTK starało się odbudować schronisko. Udało się to dopiero w latach 70-tych XX wieku. W roku 1974 stanął obiekt tymczasowy, który po przeróbkach i modernizacjach uzyskał wiosną 1977 roku obecny kształt.
My po krótkim odpoczynku w Schronisko PTTK „Stare Wierchy” (964 m n.p.m.) przez Obidowiec (1106 m n.p.m.), Rozdziele (1188 m n.p.m.) powędrowaliśmy czerwonym szlakiem turystycznym (GSB) najpierw na Turbacz (1310 m n.p.m.), a następnie do Schroniska PTTK na Turbaczem (1278 m n.p.m.)

Schronisko PTTK na Turbaczu

Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców. Wierzchołek to spłaszczona kopuła porośnięta górnoreglowym lasem świerkowym. Przez Turbacz przebiega Główny Szlak Beskidzki (GSB), nieco poniżej szczytu, na polanie Wolnica wznosi się okazałe schronisko będące jednym z największych tego typu obiektów w Beskidach. Pierwsze schronisko w rejonie Turbacza stanęło na polanie Wisielakówka w 1925 roku. Niewielki drewniany obiekt z pokojami gościnnymi na poddaszu doszczętnie spłonął w roku 1933. Rok później przystąpiono do budowy drugiego schroniska, tym razem na polanie Wolnica. Prace przerwał wybuch II wojny światowej, mimo to obiekt przyjmował turystów i pełnił rolę bazy kontaktowej na szlaku kurierów polskiego ruchu oporu. W roku 1943 spłonął podczas walk. Obecne trzecie już schronisko pod Turbaczem oddano do użytku w roku 1958. Jest to duży kamienny budynek przykryty spadzistym gontowym dachem. Obiekt nawiązujący swym kształtem do budownictwa ludowego tych ziem. Ze schroniska żółtym szlakiem powędrowaliśmy na Bukowinę Miejską, po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę przy kaplicy na polanie Rusnakowej.

Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców

Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców została wybudowana w roku 1979, w 900-lecie śmierci św. Stanisława, poświecono ją papieżowi Janowi Pawłowi II z okazji jego pielgrzymki na Podhale w czerwcu tegoż roku. Obok wznosi się drewniana dzwonnica, a powyżej symboliczny grób katyński.    

 Koliba na Łapsowej Polanie

Z Bukowiny Miejskiej przez Hrube (1027 m n.p.m.) i Bukowinę Obidowską (1039 m n.p.m.) najpierw czarnym, a następnie zielony szlakiem turystycznym wróciliśmy do Obidowej. Przy Bukowinie Obidowskiej na chwilę opuściliśmy zaplanowaną trasę i odwiedziliśmy „Kolibę” na Łapsowej Polanie. W sumie pokonaliśmy 19.5 km przy 800 m podejść.

Galeria: