16-02-2020 Zimowe wejście na Łysicę z Klubem Górskim PTTK Kielce.

W niedzielę 16 lutego dla upamiętnienia okrągłej 40-tej rocznicy pierwszego zimowego zdobycia Mount Everestu przez dwóch Polaków Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego Klub Górski PTTK Kielce wspólnie z  Klubem Turystów Pieszych PTTK „Przygoda” oraz Klubem Górskim PTTK Końskie zorganizował zimowe wejście na Łysicę.
Trasa Klubu Górskiego PTTK Kielce, którą miałem przyjemność wędrować prowadziła z Ciekot przez Radostową, Wymyśloną, Świętą Katarzynę, Łysicę, Agatę, Przełęcz Św. Mikołaja, Kakonin, Podlesie, Przełęcz Hucką, Święty Krzyż do Trzcianki. Po nocnych przymrozkach podejście na Radostową było solidnie zmrożone, również w okolicach Łysicy i Łyśca (Św. Krzyża) było sporo zlodowaciałego śniegu. Na terenach niżej położonych śnieg znikał, a zmarznięta ziemia wskutek działania słońca i dodatniej temperatury zamieniała się w błoto.  
Mimo dość trudnych warunków pokonaliśmy 27km przy 920m podejść.

Pierwszy raz w zimie na szczycie Mount Everestu - najwyższego szczytu ziemi (8848 metrów n.p.m.), położonego w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chin (Tybetu) człowiek stanął w dniu 17 lutego 1980 roku o godzinie 14:40 czasu miejscowego. Dokonali tego dwaj polscy himalaiści; Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, kierownikiem wyprawy był Andrzej Zawada. Polacy atakowali Mount Everest przez półtora miesiąca. W ostatnim dniu, wchodząc na szczyt mieli ogromne kłopoty, silny wiatr, duże zachmurzenie. Wielicki i Cichy ze szczytu przekazali do bazy; "Gdyby to nie był Everest, to byśmy nie wyszli dzisiaj z obozu IV". Wejście na szczyt przy tak niekorzystnych warunkach było tym bardziej niezwykłe, że z powodu braku specjalistycznego sprzętu uczestnicy wyprawy używali miedzy innymi okularów spawalniczych (Krzysztof Wielicki) lub gogli narciarskich.

 

Galeria: