18-06-2022 Wędrówka szlakami Beskidu Małego, Czupel.

W sobotę 18 czerwca wybraliśmy się z Dorotą w Beskidy. Naszym celem był zaliczany do Korony Gór Polski, Czupel najwyższy szczyt Beskidu Małego oraz schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Międzybrodziu Bialskim, z którego czerwonym szlakiem turystycznym udaliśmy się najpierw na leżącą pomiędzy Czuplem i Rogaczem przełęcz Wysokie Siodło, a następnie po zmianie szlaku na niebieski na Czupel. Po krótkim odpoczynku na szczycie powędrowaliśmy na Magurkę Wilkowicką.

Czupel, najwyższy szczyt Beskidu Małego

Czupel (930 m) jest najwyższy szczyt Beskidu Małego, znajduje się w jego zachodniej części położonej na zachód od doliny Soły. Leży w Paśmie Czupla i Magurki Wilkowickiej. Według najnowszych pomiarów szczyt ma wysokość 930 m. Na starszych mapach podawana jest wysokość 933 m. Cały masyw Czupla jest zalesiony. Prostują go lasy jodłowo-świerkowe.

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej

Magurka Wilkowicka jest czwartym co do wysokości szczyt Beskidu Małego, pod względem administracyjnym znajdujący się na pograniczu Wilkowic i Międzybrodzia Bialskiego ma wysokość 909 m. W roku 1903 niemieckie towarzystwo turystyczne z Bielska (Beskidenverein) wybudowało niewielkie drewniane schronisko na Magurce. Po kilku pożarach wzniesiono je praktycznie od nowa w roku 1913, tym razem murowane i piętrowe. Po wojnie obiekt przejęło najpierw Polskie Towarzystwo Tatrzańskie później PTTK, gospodarujące w nim do dziś. W latach 1972–1974 przeprowadzono kapitalny remont. Otwarcie nastąpiło w maju 1974 roku i w prawie niezmienionej formie budynek stoi po dzień dzisiejszy.
Ze schroniska do Międzybrodzia Bialskiego wróciliśmy żółtym szlakiem turystycznym. W sumie pokonaliśmy 14 km przy 690m podejść.

Galeria: