18-07-2020 Wędrówka szlakami Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zamek Ostrężnik i pałac Raczyńskich.
W sobotę 18 lipca wybrałem się na spacer szlakami Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Swoją wędrówkę rozpocząłem w miejscowości Ostrężnik i na początek wszedłem na wzgórze, na którym znajdują się ruiny Zamku Ostrężnik, po drodze mijając Jaskinię Ostrężnicką. Skała, w której znajduje się jaskinia wygląda jak blok sera szwajcarskiego, liczy bowiem wiele komór połączonych ciasnymi przejściami. Jaskinia ma w sumie 6 otworów łączących ją z powierzchnią i łączną długość 98 m. Główny otwór znajduje się w północno-wschodniej części skały. Ma wysokość około 5 m i szerokości około 3 m. W odległości 30 i 45 m, w części północno-zachodniej skały znajdują się dwa mniejsze otwory. Trzy następne znajdują się na południowej ścianie, około 5 m powyżej otworu głównego.
Ruiny zamku Ostrężnik
O zamku zachowało się niewiele informacji. Prawdopodobnie powstał na początku XIV wieku z inicjatywy biskupa i starosty krakowskiego Jana Muskaty lub w połowie XIV wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego. Brak zapisów historycznych może sugerować, że budowa mogła nie zostać nigdy ukończona. Nie wiadomo też w jakich okolicznościach i kiedy zamek uległ zniszczeniu.
Z zamku powędrowałem przez Suliszowice i Siedlec do Złotego Potoku. Z ciekawych obiektów w Złotym Potoku znajduje się Zespół Pałacowo-Parkowy z Pałacem Raczyńskich i Dworkiem Krasińskich oraz Kościół pw. św. Jana Chrzciciela.
Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku
Dwór Krasińskich pochodzi z roku 1829 wybudowany został przez Stanisława Leskiego obok zrujnowanego, nie nadającego się do zamieszkania XVI wiecznego zamku. W połowie 1851 roku majątek wraz z dworem kupił generał hrabia Wincenty Krasiński, ojciec poety Zygmunta Krasińskiego. Generał przebudował zrujnowany zamek na rezydencję pałacową w stylu pseudoklasycystycznym z elementami neorenesansowymi. W roku 1857 w dworze obok pałacu wakacje spędził Zygmunt Krasiński. Pałac po śmierci generała odziedziczyła córka Zygmunta Krasińskiego Maria żona hrabiego Aleksandra Raczyńskiego. Rodzina Raczyńskich na początku XX wieku przebudowała pałac, nadając mu dzisiejszy kształt. Po 1945 roku majątek upaństwowiono.
W drodze powrotnej do Ostrężnika, gdzie czekał na mnie samochód na chwilę zatrzymałem się przy Jaskini Niedźwiedzia.