11/15-11-2015 Wyjazd Klubu Górskiego PTTK Kielce w Sudety Zachodnie. Część 2, obejmująca dni: 14 i 15 listopada.

W dniach 14 i 15 listopada wędrowaliśmy po Karkonoszach i Rudawach Janowickich. W sobotę 14 listopada odwiedziliśmy już po raz drugi podczas tego wyjazdu  Karkonosze. Naszym celem była Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy, Sudetów i całych Czech zaliczany do KGP (Korony Gór Polski) i KS (korony Sudetów).

Karkonosze leżą w Sudetach Zachodnich i są najwyższym pasmem Sudetów. Od wieków stanowią granicę między Śląskiem i Czechami. Mają powierzchnię 650 km2, z czego na terenie Polski 185 km2. Na zachodzie graniczą Górami Izerskimi, na wschodzie z Rudawami Janowickimi. Od północy i południu przechodzą w Pogórze Karkonoskie. Szerokość pasma wynosi max 20 km a długość 36 km.

Naszą wyprawę w Karkonosze rozpoczęliśmy od zwiedzenia świątyni Wang.

Świątynia Wang to skandynawski kościół romański. Zbudowany w XII w we wsi Vang w południowej Norwegii. Gdy 1841 r Norwegowie planowali jego rozbiórkę świątynie zakupił król pruski Fryderyk Wilhelm II i za wstawiennictwem hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca przeniósł w częściach do Karpacza. Dodatkowo przy świątyni wzniesiono stylizowaną murowaną wieżę mającą chronić zabytkową budowlę przed silnymi wiatrami.

Trasa naszej wędrówki tego dnia prowadziła przez Polanę, Schronisko „Strzecha Akademicka”, Spaloną Strażnicę, Schronisko „Śląski Dom” na Śnieżkę (1603 m n.p.m.). Do Karpacza pod dolną stację wyciągu na Kopę wróciliśmy Śląską Drogą. Tego dnia pokonaliśmy 17 km przy 950 m podejść. Na szczycie Śnieżki dopadła nas zamieć śnieżna połączona z silnym, porywistym wiatrem. która towarzyszyła nam niemal do samego Karpacza.

W niedzielę 15 listopada naszym celem był Skalnik, najwyższy szczyt Rudaw Janowickich zaliczany do KGP i KS.

Rudawy Janowickie to najdalej na wschód wysunięte pasmo Sudetów Zachodnich o powierzchni 90 km2. Rudawy od północy graniczą z doliną Bobru od wschodu z Kotliną Kamiennogórską od południa z Karkonoszami oraz od zachodu z dolinami Jedlicy i Łomnicy.

Tego dnia wędrowaliśmy z Kowar przez węzeł szlaków pod Skalnikiem, Skalnik (945m n.p.m.), węzeł szlaków pod Skalnikiem, Mała Ostra, węzeł szlaków pod Skalnikiem, Czarnów z prywatnym schroniskiem Czartak, przełęcz pod Wilkowyją, Liściasta (755 m n.p.m.) do Szarocin. Tego dnia w strugach nieustannie padającego deszczy pokonaliśmy 14 km przy 650 m podejść.

 

Galeria: