19-02-2017 Zimowe wejście na Łysicę z Klubem Górskim PTTK Kielce.

W niedzielę 17 lutego dla upamiętnienia 37-tej rocznicy pierwszego zimowego zdobycia Mount Everestu przez dwóch Polaków Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego Klub Górski PTTK Kielce wspólnie z  Klubem Turystów Pieszych PTTK „Przygoda” zorganizował zimowe wejście na Łysicę.
Trasa Klubu Górskiego prowadziła z Bielin przez Hutę Podłysicę, Podlesie, Kakonin, Kapliczkę Św. Mikołaja, Łysicę do Świętej Katarzyny. Część grupy po odpoczynku w schronisku „Jodełka” przedłużyła sobie nieco trasę wędrówki i pomaszerowała dalej, do Ciekot. Grupę piechurów wędrujących trasą KG poprowadziła koleżanka Dorota Szarek – Przodownik Górski. Trasa do Ciekot liczyła sobie 20km i 390m podejść.
Pierwszy raz w zimie na szczycie Mount Everestu - najwyższego szczytu ziemi (8848 metrów n.p.m.), położonego w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chin (Tybetu) człowiek stanął w dniu 17 lutego 1980 roku o godzinie 14:40 czasu miejscowego. Dokonali tego dwaj polscy himalaiści; Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, kierownikiem wyprawy był Andrzej Zawada. Polacy atakowali Mount Everest przez półtora miesiąca. W ostatnim dniu, wchodząc na szczyt mieli ogromne kłopoty, silny wiatr, duże zachmurzenie. Wielicki i Cichy ze szczytu przekazali do bazy; "Gdyby to nie był Everest, to byśmy nie wyszli dzisiaj z obozu IV". Wejście na szczyt przy tak niekorzystnych warunkach było tym bardziej niezwykłe, że z powodu braku specjalistycznego sprzętu uczestnicy wyprawy używali miedzy innymi okularów spawalniczych (Krzysztof Wielicki) lub gogli narciarskich.

 

Galeria: