24-07-2021 Spacer przez Góry Stołowe, Szczeliniec Wielki.

W sobotę 14 lipca wspólnie z Dorotą przebywaliśmy na Dolnym Śląsku. Odwiedziliśmy kilka miejsc, między innymi Park Narodowy Gór Stołowych i Szczeliniec Wielki. Naszą wizytę w Górach Stołowych rozpoczęliśmy w Karłowie. Karłów to wieś w gminie Radków położona przy Drodze Stu Zakrętów. Nazwa wsi pochodzi od imienia cesarza Karola VI Habsburga, który polecił założyć osadę przy leśniczówce. Główny rozwój miejscowości rozpoczął się w ostatniej dekadzie XVIII wieku i wiąże się z osobą Franza Pabla, sołtysa wsi, pierwszego przewodnika po Szczelińcu Wielkim oraz właściciela gospody z miejscami noclegowymi. Dziś Karłów jest największym węzłem szlaków turystycznych, rowerowych i narciarskich w Górach Stołowych. Z Karłowa na szczyt Szczelińca Wielkiego prowadzi 665 schodów ułożonych w roku 1814 przez Franza Pabla i właśnie tymi schodami powędrowaliśmy na Szczeliniec. Na wysokości 905 m n.p.m. znajduje się schronisko PTTK „Na Szczelińcu” mieści się w budynku  wzniesionym w 1845 roku w stylu tyrolskim. W 1947 roku schronisko przejęło PTT (Polskie Towarzystwo Tatrzańskie), a w 1950 roku PTTK. Wstęp w najwyższe rejony Szczelińca, leżące powyżej schroniska jest płatny.

Szczeliniec, Tron Liczyrzepy

Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem w Górach Stołowych, jego wysokość sięga 919 m n.p.m. Obszar Gór Stołowych podlega ochronie w ramach Parku Narodowego Gór Stołowych. Pęknięcia jakie powstały w masywie Szczelińca, w czasie wielowiekowych procesów erozyjnych skał piaskowców osadowych tworzą niesamowite formy skalne, wąwozy i labirynty. Najwyższym punktem na Szczlińcu jest Tron Liczyrzepy (inna nazwa to Fotel Pradziada). Na skale znajduje się punkt widokowy, od 1825 prowadziły tu drewniane schody, obecnie metalowe.

Szczeliniec, Małpolud

W pobliżu Tronu Liczyrzepy znajdują się kolejne zgrupowania skałek: Kaczęta, Małpolud, Wielbłąd. Zejście ze szczytu, ścieżka po Szczelińcu, powyżej schroniska jest jednokierunkowa prowadzi przez Diabelską Kuchnię, z której biegnie wąską szczeliną do Piekiełka (najgłębszej rozpadliny w masywie) i dalej na platformy widokowe przechodząc  obok następnych grup  skałek: Kołyski, Kwoki, Słonia czy Gadających Głów.

Szczeliniec, Gadające Głowy

Długość szlaku wynosi niecałe 4 km przy 220 m podejść.

Galeria: