30-04/01-05-2016 - Maraton „Unijny” część 1 „W drodze do Strawczynka”.

W dniach 30 kwietnia i 1 maja 2016 odbył się już 12-sty Maraton Unijny. Impreza składała się z: „Twardziela Świętokrzyskiego” – supermaratonu górskiego na dystansie 95 km, "Unijnej 50-tki" – maratonu górskiego na dystansie 50 km oraz "Spaceru z przewodnikiem" na dystansie 18 km. 
Na najtrudniejszy 95 km dystans, w sobotę o godzinie 20-tej wystartowało około 150 osób (limit wprowadzony przez organizatora imprezy – chętnych było kilka razy więcej). Maratończycy pokonywali Góry Świętokrzyskie „wędrując” głównie czerwonym szlakiem turystycznym z Gołoszyc do Strawczynka. Trudne warunki nocne, mgła, bardzo niska temperatura oraz różnego rodzaju drobne kontuzje sprawiły, że niemal 1/5 uczestników nie zdołała dotrzeć do mety w wyznaczonym limicie czasu - 22 godzin i zmuszona była wycofać się z imprezy.
Równie dużą popularnością cieszył się dystans 50 km prowadzący z hostelu „Lubrzanka”, zlokalizowanego na stokach Dąbrówki do Strawczyna, trasa pokrywała się w całości z trasą supermaratonu. Na tym dystansie poruszało się ok. 80 maratończyków (tu również obowiązywały limit miejsc wyznaczony przez organizatorów).
Piechurzy, którzy chcieli przespacerować się w niedzielne przedpołudnie z przewodnikiem i podopingować maratończyków, a było ich bez mała stu, wędrowali z Oblęgorka do Strawczynka.

Galeria: