08/09-08-2020 Wędrówka szlakami Beskidu Małego.

W sobotę 08 sierpnia wędrowałem wara z grupą znajomych szlakami wschodniej części Beskidu Małego.

Beskid Mały jest niewielkim, ale za to wyjątkowo malowniczy fragment polskich Karpat. Rzeka Soła pięknym przełomem dzieli go na dwie nierówne części: zachodnią, najwyższą, rozciągającą się od doliny Białej po dolinę Soły, oraz wschodnią, której najdalej wysunięte stoki opadają w dolinę Skawy.

Wędrówkę rozpoczęliśmy we wsi Targanice i na początek zdobyliśmy Złotą Górę.  

Złota Górka (757 m n.p.m.) jest szczytem w Beskidzie Andrychowski, położona jest we wschodniej części Beskidu Małego. Ze górą wiąże się legenda, która mówi że w jaskini, gdzieś na stokach Złotej Górze mieli swoją kryjówkę zbójnicy, którzy w czasie napadów używali szczudeł. Podobno skarby rozbójników do dziś zalegają w tej jaskini.     

Ze Złotej Góry poprzez Porębski Groń zeszliśmy na Przełęcz Bukowską, gdzie na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się w Chacie Klubu Turystyki Górskiej „Limba”. Z chaty powędrowaliśmy na Przełęcz Kocierską, po drodze minęliśmy Kaplice Matki Boskiej Śnieżnej i Małą Bukową Górę.

Przełęcz Kocierska leży na wysokości 718 m n.p.m. między szczytami Błasiakówka i Roczenka i jest najniższym punktem w głównym grzbiecie Beskidu Andrychowskiego. Już w czasach staropolskich przełęcz była wykorzystywana komunikacyjnie, wiodła przez nią droga z Krakowa przez Andrychów i Żywiec na Węgry. Wożono nią najczęściej sól z Wieliczki, w jedną stronę, oraz południowe wina w drugą. W pobliżu przełęczy funkcjonowała słynna drewniana karczma, niestety spłonęła ona 1908 roku. Drogę z czasem wybrukowano, a po II wojnie światowej doczekała się nawierzchni asfaltowej. Na przełęczy stanął ośrodek wypoczynkowy kopalni „Miechowice”. Obecnie gości przyjmuje luksusowy Ośrodek Konferencyjno-Wypoczynkowy „Kocierz” wybudowany w roku 2006.

Z Przełęczy Kocierskiej przez Roczenkę, Kiczorę Potrójną oraz Jawornicę wróciliśmy do Targanic.

Potrójna (887, 883 m n.p.m.) jest dwuwierzchołkowym szczytem w głównym grzbiecie Beskidu Andrychowskiego. Przez miejscową ludność szczyt ten nazywany był zawsze Czarnym Groniem. Nazwa Potrójna jest wynikiem pomyłki austriackich kartografów z lat 80. XIX wieku. Pochodzi ona stąd, że domy znajdujące się na zboczach tej góry należą do osiedla Potrójna w miejscowości Rzyki i nazwa osiedla przeniesiona została na nazwę góry. Potrójna jest doskonałym punktem widokowym. Obydwa jej wierzchołki i cały grzbiet są bowiem bezleśne. Znajdują się tutaj rozległe hale pasterskie i łąki, widoki z nich należą do najbardziej rozległych w całym Beskidzie Małym.

W sumie w sobotę pokonaliśmy 21,6km przy 940m podejść.

W niedzielę 09 sierpnia trasa wędrówki prowadziła ze wsi Rzyki do wsi Rzyki  przez Schronisko PTTK Leskowiec oraz szczyt Leskowiec.

Zdjęcia: Paweł Suder, Zbyszek Borowiec

 

Galeria: