19-01-2014 Jednodniowy Wyjazd Klubu Górskiego PTTK Kielce w Beskid Wyspowy.

W niedzielę 19 stycznia br. wziąłem udział w kolejnym „zimowym" (niestety tylko z nazwy zimowym, na trasie nie było prawie w ogóle śniegu) wypadzie Klubu Górskiego. Tym razem za cel obraliśmy sobie Ćwilin.

Ćwilin to po Mogielicy drugi pod względem wysokości szczyt Beskidu Wyspowego (1072 m n.p.m.), w pewnym sensie bliźniaczy wobec sąsiedniej Śnieżnicy – upodobniają je zbliżona wysokość i kształt. Stąd niektórzy badacze wywodzą jego nazwę od niemieckiego słowa „zwilling” (zwiling to po niemiecku bliźniak, nazwa nadana być może przez niemieckich osadników z pobliskiego Tymbarku). Ćwilin wygląda jak płasko ścięta kopuła z rozległą halą. Roztacza się z niej wspaniały widok na Gorce oraz południową część Beskidu Wyspowego z Mogielicą, Jasieniem i Ogorzałą. Przy dobrej widoczności można podziwiać nawet Tatry. Nam niestety to się nie udało.

Trasa naszej wędrówki prowadziła z Jurkowa przez Ćwilin i Czarny Dział do Mszany Dolnej. W gronie 38 piechurów przedreplaliśmy bez mała 16 km pokonując 680 m podejść. Wędrówką kierowali: Grzegorz Niedbała – przewodnik sudecki oraz Paweł Milewicz – kierownik wyjazdu.

 

Galeria: