27-01-2018 Wyjazd Kluby Górskiego PTTK Kielce w Beskid Sądecki.

W sobotę 27 stycznia 2018 roku wspólnie z Klubem Górskim PTTK Kielce wędrowałem ścieżkami Beskidu Sądeckiego. Trasa naszej wędrówki prowadziła ze Szczawnicy przez Sewerynówkę, Koszarki, Czeremchę (1124 m n.p.m.), Schronisko PTTK „Przehyba”, Czeremchę, Łysiny (1052 m n.p.m.), Kuni Wierch (982 m n.p.m.), Gabańkę (829 m n.p.m.) z powrotem do Szczawnicy.

Schronisko PTTK „Przehyba” położone jest w główny grzbiecie Pasma Radziejowej, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, na wysokości 1175 m n.p.m. Aktualnie dysponuje 45 miejscami noclegowymi. Nazwa Przehyba (Prehyba) oznaczająca przełęcz  początkowo odnosiła się do hali na której leży schronisko z czasem przeniesiona została na pobliski szczyt. Pierwsze schronisko na Przehybie, wybudowane w roku 1937 zostało spalone przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Kolejne, wybudowane w roku 1958 uległo częściowemu spaleniu 1991 roku, ponownie zostało odbudowane i oddane do użytku w obecnej formie w roku 1998. Przy drzwiach wejściowych do schroniska znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II, który jeszcze jako Karol Wojtyła kilkakrotnie odwiedził schronisko. Obok schroniska znajduje się bardzo charakterystyczny i widoczny z daleka 87m maszt przekaźnika telewizyjnego.

W styczniową sobotę, w gronie 35 piechurów pokonaliśmy bez mała 20km przy 900m przewyższenia.

 

Galeria: 

Komentarze

Świetne zdjęcia, widać, że wszyscy dobrze się bawili, chociaż pewnie wszyscy wymarzli. Ja mam do gór daleko, ale jestem z wami sercem :)