06-07-2024 IV Rajd Geologiczny AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.
W sobotę 06 lipca uczestniczyłem w IV Rajdzie Geologicznym AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. W trakcie rajdu odwiedziliśmy trzy, nie działające już kamieniołomy. Dwa w Paśmie Bolechowickim: leżący w pobliżu Chęcin kamieniołom Zygmuntówka na Czerwonej Górze i kamieniołom Szewce oraz jeden na stoku Góry Kopaczowej: kamieniołom Jaworznia. Wędrówkę rozpoczęliśmy na przystanku „Sitkówka” linii ZTM nr. 31. Z przystanku udaliśmy się do pierwszego kamieniołomu: kamieniołomu Zygmuntówka.
kamieniolom Zygmuntówka
Leżący w Paśmie Bolechowickim, dawny kamieniołom zlepieńca permskiego „Zygmuntówka” znany jest z tego, że tu w roku 1643 wydobyto blok skalny z którego wykonano trzon pierwszej kolumny Zygmunta III Wazy. Z kamieniołomu Zygmuntówka przez Miejską Górę powędrowaliśmy do kamieniołomu Szewce.
kamieniołom Szewce
Kamieniołom Szewce znajduje się na górze Okrąglica w Paśmie Bolechowickim. Historia kamieniołomu sięga pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to rozpoczęto tu wydobywanie wapieni dewońskich o bardzo ciekawej piaskowo-liliowej kolorystyce. Służyły one głównie do dekorowania wnętrz, wykonywania okładzin i posadzek. Na skalnych ścianach łomu do dziś widać wyraźne ślady stosowanych tu technik wydobywczych. W lasach szewskich odwiedziliśmy również dwa pomniki: bitwy II Dywizji Piechoty Legionów AK z Niemcami 17-09-1944 oraz Pomnik Żołnierzy Niezłomnych, którego oficjale odsłonięcie ma nastąpić we wrześniu br. Ostatni przystankiem na trasie naszej wędrówki był rezerwat Jaworznia do którego dotarliśmy przez górę Belnia.
kamieniołom Jaworznia
Na terenie nieczynnego kamieniołomu wapieni dewońskich Jaworznia w masywie Góry Kopaczowej w roku 1997 utworzony został rezerwat przyrody Chelosiowa Jama. W rezerwacie można zaobserwować różnorodne formy krasu. Znajduje się tu również najdłuższy w Polsce (poza Tatrami) system jaskiń o długości 3670m.